Občina Beltinci, Prekmursko društvo general Maister Murska Sobota, Krajevna skupnost Dokležovje in Društvo prijateljev mladine Dokležovje ter Osnovna šola Bakovci - podružnica Dokležovje so pripravili regijsko proslavo pred sobotnim praznikom, dnevom Rudolfa Maistra.
Letošnje leto je vlada razglasila za leto generala Rudolfa Maistra, saj mineva 150 let od njegovega rojstva in 90 let od njegove smrti.
Osrednji govornik na prireditvi je bil predsednik Prekmurskega društva general Maister Murska Sobota Marjan Farič. Poudaril je, da brez čuta za slovensko narodno identiteto mnogih, vključno z Maistrom, ne bi nikoli bili položeni temelji za današnjo slovensko državo. "Domoljubje je poleg kulture in jezika ključni element, vezivo, ki ohranja, varuje in oblikuje neko državno skupnost. Brez tega v zgodovini ne bi obstali, se ne formirali kot narod, ne bi dobili svoje države. To je rdeča nit, osrednja lastnost Maistrovega značaja," je poudaril. Dodal je, da zgodovina kaže, da slovenski človek kljub svoji navidezno mehki in uklonljivi naravi premore tudi pokončno držo. "Kaj žene slovenskega človeka v upor skozi celotno domovino? To je zagotovo domoljubje, pripadnost svoji skupnosti, narodu, jeziku, idejam svobode, sožitja, tolerance in resnicoljubnosti. Tak je bil tudi Maister," je še povedal in v nadaljevanju spomnil na zgodovinsko dogajanje.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuUčenke tišinske šole osvojile zlato na državnem kuharskem tekmovanju
Na državnem tekmovanju Zlata kuhalnica je skupno sodelovalo devet osnovnih šol iz celotne Slovenije.
Dotaknil se je aktualnega dogajanja. "Žal mi vsi, zlasti pa slovenska politika, s svojim negativnim zgledom često zaide s te poti. Dandanes se priklanjamo drugim vrednotam, moči, oblasti in denarju. Političnemu razredu manjka predvsem Maistrovega duha," je izpostavil, obenem pa dejal, da Maistrova dejanja in dejanja njegovih sopotnikov z obeh bregov Mure kažejo, da tukaj še prebivajo zavedni in trdni ljudje.
V sklopu dogodka je Polonca Györek vodila pogovor s pisateljem Tonetom Partljičem, ilustratorjem Antonom Buzetijem in založnikom Jožetom Gombocem. Govorili so o knjigi Deklica in general, o njenem nastajanju, njihovem sodelovanju in številnih anekdotah. Več o tem boste lahko prebrali v novembrskem Penu.
V kulturnem programu sta se s pesmimi predstavili glasbenica Julija Fajhtinger in z deklamacijo Bernarda Roudi. Obiskovalci, ki sta jih pozdravila še predsednik Krajevne skupnosti Dokležovje Dejan Klemenčič in predsednica Društva prijateljev mladine Dokležovje Marija Zver, so si lahko ogledali originale ilustracij, ki so v slikanici Deklica in general ter razstavo o življenju in delu generala Rudolfa Maistra.