Od začetka oktobra pa vse do konca maja prihodnje leto je v palaciju gradu Grad na ogled razstava Veščine in skrivnosti mojstrov in mojstric tkanja. Avtorji razstave, ki so izhajali iz eksponatov Pokrajinskega muzeja Ptuj - Ormož in jih prikazali z različnih zornih kotov, so Marina Čurin, Hermina Golc, Eva Ilec, Boštjan Roškar in Tatjana Štefanič.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(Propad Pindže) Franc Šlihthuber trdi, da ni bil poslovodja, sojenje pred epilogom
Sojenje Francu Šlihthubru in Štefanu Kuharju, nekdanjemu direktorju komunalnega in gostinskega podjetja, pred epilogom.
Razstava, ki je posvečena štiridesetletnici prve konservatorsko-restavratorske delavnice za tekstil v Sloveniji in stotridesetletnici obstoja omenjenega pokrajinskega muzeja, popelje obiskovalce v svet različnih tkanin in njihovega nastanka. Med drugim so predstavljena različna tekstilna vlakna, njihov izvor, pa svilogojstvo in svilarstvo, barvanje tekstila v preteklosti, historične tekstilije, izdelava tapiserij in njihovo ohranjanje, del razstave sta tudi krajša filma o pridelavi lanu in svile. Avtorja kratkega dokumentarnega filma o lanu sta Jerica Krošel in Rado Škrjanec, avtorji filma o svili pa Tamas Bakonyi, Rebeka Lucijana Berčič, Dušan Gajšek, Bojan Šenet in Maja Botolin Vaupotič.
Kot lahko preberemo ob razstavi, se naravna tekstilna vlakna razlikujejo po izvoru, ki je lahko rastlinski ali živalski, pa tudi glede na trpežnost, mehkobo, vpojnost in toplotno prevodnost. Specifično strukturo površine posameznih tekstilnih vlaken lahko vidimo samo pod mikroskopom, kjer jih opazujemo v vzdolžni in prečni smeri oziroma prerezu, med najbolj razširjena tekstilna vlakna pa spadajo bombaž, lan, svila in volna.
Avtorji razstave so nekaj zanimivosti in lastnosti o posameznih tekstilnih vlaknih zbrali tudi v spremljajočem katalogu. Kot piše v njem, so ostanek lanu našli že v prazgodovinskih koliščarskih naselbinah v Švici in egipčanskih grobnicah. Lan velja za drugo najmočnejše naravno organsko vlakno, absorbira pa še več vode kot bombaž, kar mu poveča trdnost. Lanene tkanine so, kot vemo iz prakse, dobri prevodniki toplote, zato na koži dajejo občutek hladu. Tudi volna, tako kot svila, spada med naravna beljakovinska živalska vlakna, začetki pridobivanja svile segajo približno pet tisoč let v preteklost, svilogojstvo pa se je iz izvorne domovine Kitajske najprej razširilo po Aziji, mnogo kasneje še v Evropo, med drugim še piše.