Razstavo, ki se seli po Sloveniji, sta šestnajsto leto zapored pripravila Društvo za zaščito lesa Slovenije in Svet za les. Ogledate si lahko izdelke, ki so označeni s količino CO2, ki jo izdelek prispeva k znižanju ogljikovega dioksida v ozračju in s tem vpliva na normalizacijo podnebja.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLekarni v Murski Soboti pretvorjeni v gradbišče: Kdaj bo dokončana dvomilijonska prenova?
Za investicijska in vzdrževalna dela Pomurske lekarne letos namenjajo več kot 3,9 milijona evrov.
Kot pojasnjujejo organizatorji, se družba vse bolj zaveda, da napredka ne moremo več opravičevati na račun uničevanja narave in ogrožanja zdravja ljudi. "Za prihodnost človeštva ne bo pomembno, kako proizvesti čim več energije, ampak kako z manj energije in emisije toplogrednih plinov ter manjšim vplivom na okolje proizvajati izdelke in graditi objekte. Šele ko bo doseženo ekonomsko-okoljsko ravnotežje in bo v ceno izdelka vključena tudi škoda, zaradi vremenskih sprememb, ki povzročajo ujme in onesnaženja okolja, se bo pokazalo, kaj je ekonomsko upravičeno proizvajati za dobrobit človeštva," so opisali. Nadaljujejo, da s sodobnimi tehnologijami in materiali zgrajena infrastruktura in objekti, s katerimi smo ob izgradnji v ozračje sprostili toplogredne pline in povzročile ujme, ki so te "napredne" pridobitve v trenutku uničile.
Razstava zato v ospredje postavlja preusmeritev gospodarstva v zelene materiale in les bi kot naraven material moral biti odločilen. "Izdelki iz lesa lahko največ prispevajo k znižanju emisije ogljikovega dioksida ter drugih toplogrednih plinov, kar je bistveno za obvladovanje podnebnih sprememb in varovanje okolje. Zato bi morali biti les in drugi bio-materiali v ospredju ekonomske politike Slovenije in tudi sveta, ki bo moral gospodarstvo iz težke energetsko potratne industrije preusmeriti v zeleno industrijo," opozarjajo in dodajajo, da je po 200 letih čas, da iz industrijske preidemo v okoljsko evolucijo.
Lesno bogastvo v Sloveniji predstavlja priložnost za preusmeritev slovenske industrije v energetsko varčno in okolju prijazno "bio gospodarstvo". Razstava tako tudi opozarja na to, da je les pomemben kot gradivo, ne le kot kurivo.