vestnik

(Filmogled) Razlogi, zaradi katerih je bila priljubljena serija Odpisani

Tomo Köleš, 12. 12. 2024
Arhiv serije
Odpisani.
Popularno

Serija je nastala po istoimenski knjigi Dragana Markovića, ki je skupaj s Sinišo Pavićem napisal tudi scenarij, za režijo pa je poskrbel Aleksandar Aca Đorđević.

Letos mineva 50 let od začetka predvajanja kultne in izjemno priljubljene televizijske serije Odpisani, ki je nastala v produkciji tedanje Televizije Beograd. Tudi starejše generacije pri nas se spomnijo takratnih nedeljskih večerov ob 20. uri, ko so ulice opustele, saj so se cele družine zgrnile pred male zaslone, da bi spremljale vojne pustolovščine skupine mladih uporniških fantov, ki so v okupiranem Beogradu s svojimi akcijami in sabotažami redčili vrste nemške vojske in spravljali ob živce njihove poveljnike.
Ob tem jubileju je Radio Televizija Srbije konec letošnjega avgusta znova začela predvajati digitalizirane in obnovljene epizode Odpisanih, na veselje vseh ljubiteljev te serije pa si jih je možno že sproti ogledati na spletni platformi YouTube. Prva sezona, ki je bila posneta še v črno-beli tehniki, je vsebovala trinajst epizod, prvo pa so predvajali 22. decembra 1974. Zaradi ogromne priljubljenosti je bila v letih 1976 in 1977 posneta še druga sezona, imenovana Vrnitev odpisanih (Povratak otpisanih). Ta se je predvajala že v barvah, enako kakor tudi že prej film, ki je združil prvi dve epizodi prve sezone. Zanimivo pa je, da film v kinematografe ni pritegnil veliko gledalcev, saj se jim ni zdelo preveč smiselno, da bi šli v kino gledat nekaj, kar tako ali tako spremljajo doma vsako nedeljo zvečer.


Serija je nastala po istoimenski knjigi Dragana Markovića, ki je skupaj s Sinišo Pavićem napisal tudi scenarij, za režijo pa je poskrbel Aleksandar Aca Đorđević. Serija je sicer temeljila na nekaterih resničnih dogodkih, vendar pa je bilo dogajanje v epizodah precej spremenjeno. Ob vnovičnem predvajanju še zdaj priljubljene serije je bil posnet tudi dokumentarni film, v katerem so razkrili, da je bilo med celotno okupacijo Beograda ubitih le kakšnih deset nemških vojakov (pa še agenta vojne policije), medtem ko so jih Odpisani približno toliko ubili že v prvem delu. V resnici so mladi ilegalci večinoma povzročali kakšne manjše sabotaže, trgali ali delili plakate ter zažigali nemške časopise ali garaže. Drugače pa je prvi del, imenovan Bolnica, zasnovan na resnični akciji reševanja pomembnega partizanskega poveljnika Aleksandra Rankovića iz zaporske bolnišnice, vendar je bil ta v sedemdesetih letih že odstranjen z vseh položajev komunistične partije, zato so epizodo priredili tako, da so Odpisani iz bolnišnice reševali žensko z nedavno rojenim otrokom, ki so jo zajeli Nemci, saj naj bi bila na pomembni funkciji oboroženega odpora.



Serija Odpisani je bila priljubljena iz več razlogov. V prvi vrsti zaradi igralcev, med katerimi sta bila v ospredju Dragan Nikolić kot Prle in Voja Brajović kot Tihi, ob njima pa so se uveljavili še drugi, na primer Aleksandar Berček, Predrag Miki Manojlović, Čedomir Petrović, Žarko Radić in še mnogi. Liki niso bili prikazani kot stereotipi komunističnih ilegalcev, ampak kot beograjski pobalini, majhni tihotapci in študenti, kakršni so pohajkovali po ulicah mesta še v sedemdesetih letih. Ogromno pohval je za vlogo majorja Krügerja požel slovensko-srbski igralec Stevo Žigon, nepozabna pa je za vedno ostala glavna glasbena tema serije, ki je ves čas vzdrževala napeto in dramatično vzdušje. Napisal jo je Milivoj Mića Marković, še danes pa jo je predvsem v Srbiji možno slišati ob različnih priložnostih.

odpisani film serija