Rezultat preiskav a visoko patogeno aviarno influenco (HPAI) H5N1 pri labodu grbcu v občini Ptuj je bil pozitiven. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zato opozarja, da za zmanjšanje tveganja za prenos virusa s prostoživečih ptic na perutnino ostajajo v veljavi priporočila za celotno Slovenijo, ki jih je 21. oktobra letos sprejelo Državno središče za nadzor bolezni.
Rejce perutnine in ptic v ujetništvu pozivajo, da v primeru, da opazijo katerega od naslednjih znakov, o tem takoj obvestijo veterinarja. Znaki so sledeči:
- zmanjšana poraba krme in vode za več kot 20 odstotkov,
Preberite še
Odpri v novem zavihku
(FOTO) Pihalni orkester Gornja Radgona s koncertom obeležil 100 let delovanja
V večnamenski športni dvorani v Gornji Radgoni so s koncertom počastili 100. obletnico delovanja Pihalnega orkestra Gornja Radgona. Pred številnimi obiskovalci so nastopili Pihalni orkester Gornja Radgona, Godba na pihala Sv. Jurij ob Ščavnici, Pihalni orkester Apače, Godba veteranov Štajerske Ervina Hartmana ter gostje iz Avstrije, Stadtkapelle Bad Radkersburg. Ob tej priložnosti je Simona Pirc Katalinič, vodja območne izpostave JSKD, podelila bronaste, srebrne, zlate značke, častne značke ter orkestru (predsednik je Bogdan Hafner) jubilejno značko Vinka Štrucla, ki je med Slovenci poznan kot kralj godbenih koračnic. Gornjeradgonska županja Urška Mauko Tuš je godbenikom ob visoki obletnici iskreno čestitala ter zaželela globok poklon vsakomur in vsem, ki so z dobro voljo celo stoletje sooblikovali bogato in občudovanja vredno pot pihalnega orkestra Gornja Radgona. Koncert, ki ga je povezoval Bojan Rajk, so sklenili s skupno skladbo vseh orkestrov, Avsenikovimi Slovenskimi pozdravi pod taktirko dirigenta Urbana Kurbosa. Foto Dani Mauko
- padec nesnosti za več kot pet odstotkov, ki traja že več kot dva dni,
- povišan dnevni pogin za trikrat več od pričakovanega,
- pojav kliničnih znakov (ravnodušnost, nasršenost perja, zmanjšano oziroma neobičajno oglašanje, kihanje, kašljanje, izcedek iz nosnic, otekline podkožja, tekoči in zeleno ali belo obarvani iztrebki; lahko se pojavijo tudi živčne motnje (tresenje in zavijanje glave in vratu, krči, nekoordinirano gibanje, živali težko stojijo, so neaktivne, imajo spuščene peruti) ali posmrtnih sprememb, ki kažejo na aviarno influenco.