vestnik

Oboroževanje

Izdatki za vojsko: Trumpov predlog nerealen za večino članic Nata, Slovenija pred kolosalno nalogo

S.R., 10. 1. 2025
Jure Klobčar
Slovenija namerava trenutni cilj dveh odstotkov BDP doseči najpozneje leta 2030.
Svet

Predlog Donalda Trumpa o ogromnem povišanju sredstev, ki jih države članice Nata namenjajo za vojsko, je za večino držav nerealen. Kljub temu se kot kaže obeta povišanje ciljev obrambnih izdatkov, ki jih članicam določa Nato. Slovenija ima pred seboj kolosalno nalogo.

Prihodnji predsednik ZDA Donald Trump je v torek izjavil, da bi morale države članice Nata za obrambo nameniti pet odstotkov svojega bruto domačega proizvoda. Trump je že v svojem prvem mandatu opozarjal, da ameriška vojska držav, ki ne bodo v zadostni meri prispevale za obrambo, ne bo več branila. Kot je znano, Nato trenutno članicam predlaga, da za vojske porabijo dva odstotka BDP, niti te meje pa ne dosegajo številne države, med njimi tudi Slovenija. Izdatki za obrambo se sicer od popolne ruske invazije na Ukrajino v številnih članicah vztrajno povečujejo.

V preostalih članicah Nata se sicer strinjajo, da je treba izdatke za vojsko povečati, a se jim zdi pet odstotkov BDP prevelika številka. Ob tem analitiki opozarjajo, da bi bilo to v skoraj vseh članicah tako politično kot gospodarsko nemogoče. Se pa po poročanju tiskovne agencije Reuters članice strinjajo, da je treba izdatke povečati. O novem cilju višine izdatkov za vojsko bi se lahko dogovorili na vrhu Nata v Haagu junija letos, pri čemer se omenja meja treh odstotkov.

Meje dveh odstotkov BDP trenutno ne dosega osem od 32 držav članic Nata. Poleg Slovenije so to še Hrvaška, Portugalska, Italija, Kanada, Belgija, Luksemburg in Španija. Slovenija, ki je v letu 2024 za obrambo namenila vsega nekaj več kot 1,3 odstotka, namerava cilj dveh odstotkov BDP doseči najpozneje leta 2030.