V nizu visokih jubilejev, ki so jih letos slavila pomurska gasilska društva, so minulo soboto na svoj račun prišli tudi v Krncih. V enem od najmanjših krajev občine Moravske Toplice, kjer živi dobrih 50 prebivalcev, je namreč Prostovoljno gasilsko društvo Krnci proslavilo 100 let obstoja.
Organizirani začetki gasilstva v Krncih segajo v leto 1924, ko se je 14. februarja v občinskih prostorih in na pobudo takratnega župana Janeza Kukojce zgodil ustanovni zbor Gasilskega društva Krnci. Udeležili so se ga Štefan Bagari, Jožef Čarni, Janez Fartelj, Jožef Gergorec, Jožef Fartelj, Karel Fartelj, Ivan Horvat, Janez Kerčmar, Aleksander Kranjec, Janez Kukojca, LudvikKukojca, Janez Lebar, Franc Novak, Josip Peček, Štefan Peček, Ludvik Peček, Mihael Škrilec in Štefan Vogrinčič, skupaj 18 članov. Danes so ne glede na majhnost spodobno opremljeno gasilsko društvo z gasilskim domom, lastnim vozilom in motorno brizgalno, v svojih vrstah imajo tako člane, kakor tudi ženske gasilke in lahko mirne vesti navedemo, da je praktično vsak drugi prebivalec vasi tudi gasilec.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuSestri Hartman Adjei prvič obiskali domovino očeta
Viktorija in Elizabeth Hartman Adjei iz Beltinec sta letos prvič obiskali Gano, domovino svojega očeta, ki ga je v Slovenijo pripeljalo igranje nogometa. Srečanje s sorodniki in ogled naravnih ter kulturnih znamenitosti je spremljalo spoznanje, kako napačne predstave imamo pri nas o Afriki.
Svečana prireditev s kulturnim programom, v katerem so nastopili najmlajši, in pozneje tudi s pravo gasilsko veselico s skupino Plamen, je precej pozornosti požela že zaradi visokega obiska, ki so ga bili v Krncih deležni. Po uvodnem pozdravu podpredsednice Sonje Dajč, ki je poudarila, da je gasilstvo način življenja in tradicija, čestitkah in spodbudnih besedah podpredsednika moravskotopliške gasilske zveze Benjamina Ošlaja, in govoru župana Alojza Glavača je namreč ob 100-obletnici PGD Krnci spregovoril še nihče drug kot predsednik Slovenske demokratske stranke, poslanec in večkratni predsednik vlade Janez Janša. Že Glavač pred njim je poudaril pomen povezanosti skupnosti, za kar so Krnci živ dokaz, in ob tem povedal, da bo "Evropa, če bo obstala, obstala takšna, kot je tukaj v Krncih", v podobnem tonu pa je nadaljeval tudi Janša.
Kronika bolj pritiče naselju s 100 prebivalci
Prvak SDS je sicer uvodoma priznal, da je ob prejemu vabila na prireditev moral pogledati na zemljevid, a da je vesel in počaščen, da je lahko prisoten. "Slovenija je na stotine takšnih vasic, kot ste vi. To je prava Slovenija, to je Slovenija prihodnosti," je med drugim dejal in dodal, da je gasilstvo hrbtenica slovenskega naroda. Kot je pojasnil, nam Slovencem zavidajo tri stvari, in sicer lepoto naše države, naše športnike in gasilstvo. Ob tej priložnosti je opozoril na pretirano centralizacijo države, ki jo čuti tudi področje gasilstva. "So velike razlike med centri, kamor se že sicer steka veliko denarja, in med kraji, kot so Krnci. To ni prav. So številke, ki govorijo o različni prerazporeditvi tega, kar skupaj ustvarjamo. Ob svečanem trenutku ni čas, da bi se o tem pogovarjali, je pa ob vsaki priliki treba na te stvari opozoriti, da se v prihodnosti spremenijo," je poudaril. S tem je na nek način dal dobro iztočnico županu občine Kuzma Jožefu Škaliču, ki je bil ravno tako prisoten v Krncih.
Škalič je namreč na Janšo neposredno naslovil potrebo po ustanovitvi pokrajine Prekmurje oziroma zahtevo po uresničitvi ustavnega določila o regionalizaciji. "Prekmurje mora biti Prekmurje, na pa, da je, tako kot včasih pod Avstroogrsko, zdaj pod Ljubljano," je še navrgel kuzmiški župan. Kot zadnji je spregovoril predsednik pomurske gasilske regije Leonardo Markovič, ki je dejal, da je ob uvodni predstavitvi kronike krnskega društva pomislil, da bolj ustreza naselju s 1000 ljudmi in ne naselju z 28 hišnimi številkami. Ob tem je spomnil na prelomen zakon o gasilstvu, ki je bil sprejet pred 30. leti, saj da predstavlja temelj, zaradi katerega je gasilstvo obstalo. "Takratna oblast je gasilstvo predala v roke županov oziroma je bilo financiranje vseh gasilskih društev prenešeno na lokalno skupnost. Če bi to ostalo na državi, v Ljubljani nihče ne bi vedel za Krnce in ne bi dobili niti centa," je podčrtal Markovič.
Zadnje dejanje prireditve je predstavljala seveda podelitev priznanj. Gasilska zveza Moravske Toplice je tako PGD Krnci ob 100. obletnici delovanja podelila zlato
plaketo, krovna gasilska zveza oziroma v njenem imenu Markovič, ki je član upravnega odbora Gasilske zveze Slovenije, pa je društvu ob tej priložnosti podelila še odlikovanje za posebne zasluge. Podeljena so bila še tri priznanja gasilske zveze III. stopnje, ki so jih prejeli poveljnik PGD Krnci Tomaž Temlin, predstavnica komisije za članice v PGD Krnci Simona Peček in podpredsednica društva Sonja Dajč, Stanko Sočič pa je prejel priznanje gasilske zveze I. stopnje.