Miško Kranjec se je rodil 15. septembra 1908 v revni kmečko-delavski družini v Veliki Polani. Po končani osnovni šoli v domačem kraju je kot nadarjen učenec nadaljeval šolanje na Marijanišču v Ljubljani in pri 17ih objavil svojo prvo črtico.Po maturi se je odločil za študij slavistike, a ga je opustil, ker se je posvetil pisateljevanju in novinarstvu, pozneje pa tudi politiki.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
Boj za malega človeka
Zgodaj se je odločil za realistični pisateljski način in mu je ostal zvest vse življenje. V slovenski književnosti se je s Kranjcem prvič predstavila nova literarna pokrajina Prekmurje. Spada v literarno smersocialni realizem. Glavne teme in motivi so vaški proletariat, človek in zemlja, sezonski delavec in proletarec, predvojne kapitalistične in povojne socialistične razmere, čas NOB, prodiranje kapitalizma v prekmursko vas, protest proti socialnim krivicam in boj malega človeka.
Med drugo svetovno vojno je bil eden izmed organizatorjev odpora proti okupatorju v Prekmurju, deloval pa je tudi v partizanih. Po končani vojni je bil poslanec, predvsem pa se je ukvarjal s pisanjem, tudi kot novinar. Delal je v uredništvu Ljudske pravice in bil direktor Cankarjeve založbe, Ljubljanskega dnevnika in Slovenskega knjižnega zavoda, urednik Prešernove družbe in revije Obzornik. Bil je tudi večkratni predsednik Društva slovenskih pisateljev in član SAZU-ja.
V njegovih delih je moč čutiti naklonjenost Prekmurju, Prekmurci pa so prikazani kot ljudje, ki za vedno ostanejo povezani z rodno grudo. Ki gredo v svet za zaslužkom, a se s hrepenenjem vračajo domov. Izrazitejšaavtobiografskadela so romaniMladost v močvirju(1962),Svetlikanje jutra(1968) in še posebej eno njegovih najboljših delStrici so mi povedali(1974).
Strici so mi povedali
Miško Kranjec nam je zapustil veliko zapuščino s svojimi deli, je na tiskovni konferenci povedala vodja lendavske izpostave Javnega sklada za kulturne dejavnosti Janja Magdič: »Zato je prav, da se poklonimo njegovemu spominu tudi s spodbujanjem literarnih ustvarjalcev vseh generacij. Na literarni natečaj je prispelo veliko zanimivih literarnih del avtorjev iz različnih območij Slovenije in tudi iz Hrvaške.«
Priznanja in nagrade avtorjem najboljših literarnih del bodo podelili v petek na prireditvi Strici so mi povedali, ko bodo nastopili folklorna skupina in pevski zbor OŠ Miška Kranjca Velika Polana, cimbalistka Martina Žerdin ter tamburaška in gledališka skupina Osnovne šole Dol pri Ljubljani. V naselju Senožeti v občini Dol pri Ljubljani je namreč Kranjec živel in se od tam z veseljem vračal v svoje Prekmurje.
Popoldne bo druženje nagrajencev in nastopajočih otrok v Parku dežele štorkelj in okolici. Ob 17. uri pa bo gledališka predstava z naslovom Katastrofalna večerja v izvedbi Kulturnega društva Ivan Kaučič Ljutomer. Predstava je v okviru regijskega Linhartovega srečanja odraslih gledaliških skupin.