vestnik

Afriška prašičja kuga na Madžarskem

Janko Votek, 7. 5. 2018
Janko Rath
Na Madžarskem so potrdili primere afriške prašičje kuge. 
Aktualno

Kot poroča nemško interesno združenje rejcev prašičev, več ne morejo zanikati okužbe z virusom afriške prašičje kuge (APK) na Madžarskem.

Dober teden po potrjeni prvi okužbi APK pri najdenem mrtvem merjascu so v okolici mesta Gyöngyös v županiji Heves 27. aprila le nekaj kilometrov stran od prvega mrtvega merjasca našli tri nove kadavre. Na podlagi stanja najdenih trupel so ugotovili, da so po podatkih pristojnih madžarskih organov poginili pred dvema ali tremi tedni.

2bab26f75fc585b0f5a430a425894df7
Igor Napast
Okuženo območje je od slovenske meje oddaljeno slabih 200 kilometrov.


Madžarska je na okuženem območju uvedla ustrezne ukrepe. Prepovedane so vse lovske aktivnosti, posebej lov na divje merjasce. Lovci morajo sistematično kontrolirati okuženo območje. Prepovedano je tudi hranjenje divjih merjascev na celotnem okuženem območju. To pa je od naše in avstrijske meje oddaljeno slabih 200 kilometrov.

Bolezen je zelo nevarna

Za bolezen je namreč značilno, da se hitro širi v populaciji divjih prašičev, najučinkovitejši preventivni ukrep za preprečitev prenosa na domače prašiče pa je, da imetniki živali dosledno izvajajo biovarnostne ukrepe. Torej da imajo razkuževalne bariere pred vhodi v hleve, uporabljajo zaščitne obleke, obutev, se umivajo in razkužujejo roke ter preprečijo stik med domačimi in divjimi prašiči, so že opozorili na Uradu za varno hrano.
embed_infografika}232709{/embed_infografika}

Virus se prenaša s krmo

Kot smo že pisali, so po poročanju avstrijskega časopisa Top Agrar strokovnjaki ameriške univerze Kansas v svojih raziskavah potrdili, da se virus afriške prašičje kuge lahko prenaša preko živalske krme. Izpostavili so, da se s krmo lahko virus prenaša na velikih razdaljah (npr. med ZDA in Evropo). Po tej ugotovitvi nemški strokovnjaki več ne izključujejo možnosti, da je bil virus v Nemčijo prenešen preko surovin za krmo. Nemški proizvajalci krme velik del surovin namreč nabavljajo v Vzhodni Evropi. Ameriški raziskovalci še raziskujejo, kako omejiti tveganja pri prenosu virusa s krmo.
prasicja-kuga-na-madzarskem