Alzheimerjeva bolezen je progresivna, napredujoča in nevrodegenerativna bolezen, pri kateri propadajo možganske celice in posledično možganske funkcije. Obolevnost narašča s starostjo, eden od znakov bolezni pa je demenca. Zaradi bolezni osebe izgubljajo spomin, orientacijo v prostoru in času, sčasoma bolezen privede do nezmožnosti opravljanja vsakdanjih življenjskih opravil ter do spremembe vedenja, izgublja se kontrola nad čustvi in obnašanjem.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Alzheizmerjeva bolezen je v Sloveniji kot družbeni problem priznana od leta 1997, ko je bilo ustanovljeno društvo Spominčica, letos avgusta pa je bil ustanovljen tudi Svet za obvladovanje demenci, gre za posvetovalno telo, v katerega so vključeni strokovnjaki z različnih področij.
Pred svetovnim dnevom omenjene bolezni je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), območna enota Murska Sobota v sodelovanju s Pokrajinsko in študijsko knjižnico Murska Sobota pripravil dogodek Branje za dušo in možgane, na katerem so spregovorili o bolezni in o tem, kako se pogovarjati z osebo z demenco, kakšno je življenje s takšnimi osebami, predstavili pa so tudi nekaj nasvetov, kako ohranjati zdravje in spomin. Kot je pojasnila Tatjana Krajnc Nikolić z murskoboške enote NIJZ, je tudi pri preprečevanju nastanka Alzheimerjeve bolezni pomemben zdrav življenjski slog, skrb za zdravo prehrano, vsakodnevna telesna dejavnost, druženje in ohranjanje socialnih stikov, izvajanje vaj za možgane, med drugim tudi branje in pisanje z roko, pa tudi ples.
Ob svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni je zato Center za socialno delo Pomurje organiziral dogodek Sprehod za spomin, ki je potekal v Murski Soboti, Ljutomeru, Lendavi in Gornji Radgoni, z njim pa so želeli opozoriti na problem demence v družbi. Slovenija namreč sodi med redke države v Evropski uniji, ki še nima strategije in sistemske ureditve pri obvladovanju demence, ki sta nujni za zagotavljanje celovite obravnave bolnikov.
Ta dan so zaznamovali tudi na Srednji zdravstveni šoli Murska Sobota. Dijaki 3.c letnika so se s profesoricama Sabino Šebjan Jaklin in Danijelo Zelko-Škalič pridružili akciji Sprehod za spomin. Zbrali so se pred Domom starejših Rakičan in se s stanovalci sprehodili po bližnji okolici. Sprehod so zaključili pred šolo, se okrepčali s čajem za spomin in drugimi dobrotami, obenem pa si izmenjali mnenja, izkušnje in se seznanili z boleznijo demence.