Praznik vseh svetih, ko se spomnimo pokojnih, je navadno tudi čas srečevanj in druženj. Ob odhodih na pokopališča čas namenimo tudi obiskom sorodnikov in pogovorom z njimi. Pogosto tudi obujamo spomin na dogodke, ki smo jih doživeli s tistimi, ki jih ni več med nami. Tradicionalno so s prvim novembrom povezane sveče, cvetje in nagrobni aranžmaji, ne gre pa pozabiti niti na kulinariko, ki zaznamuje ta praznik. Kako ga preživljajo in katere običaje ohranjajo, smo povprašali nekaj Pomurcev, ki smo jih srečali na soboški mestni tržnici.
Zdenka Malačič, Kančevci: »Za praznike pride domov sin z družino in takrat skupaj obiščemo grobove in prižgemo sveče pokojnim. Pred osmimi leti mi je umrl mož. Vsakič na njegov grob nesemo cvetlični nagrobni aranžma, ker mi to veliko pomeni, že v dneh pred praznikom pa sem prišla kupit cvetje za vaze. Okoli prvega novembra vsako leto spečem idinjačo in jo premažem s kislo smetano, to je taka naša tradicija. Za kosilo pa gremo vedno nekam v gostilno na repo.«
Preberite še
Odpri v novem zavihkuMoški padel s strehe in se hudo poškodoval, tatovi odnesli kmetijske pridelke
Preteklo nedeljo so pomurski policisti obravnavali dve prometni nesreči, v katerih je nastala samo materialna škoda, pet kaznivih dejanj, štiri kršitve javnega reda in miru, zasegli moped, delovno nesrečo in štiri povoženja divjadi.
Lidija Hladen, Murska Sobota: »Vsako leto gremo na prvi november po pokopališčih, grobove sorodnikov imamo v Murski Soboti in Dokležovju. Na pokopališče nesemo aranžma, navadno je iz suhega in svežega cvetja ter sveče. Nagrobni aranžma vedno naročim v cvetličarni, tudi doma vzgojimo nekaj rož, ki jih odnesemo. Potem sledi kosilo in na mizi ne sme manjkati krapec. Običaje okoli prvega novembra sem prevzela od staršev in starih staršev ter jih tudi prenesla na otroke.«
Suzana Lah, zaposlena pri Cvetličarstvu - vrtnarstvu Šadl Cankova: »Jaz praznike preživljam delovno. Tudi na prvi november, ko strankam oddajamo naročila, ki smo jih dobili. Ker sem za praznike zaposlena, proste ure namenim počitku. Sicer pa v krogu družine obiščemo pokopališča. Letos sem na tej stojnici šestnajsto leto in že v preteklem tednu smo začeli prodajati suhe ikebane, v tem pa smo ponudbi dodali še sveže. Priprave se seveda začnejo že prej. Moram priznati, da stranke bolj povprašujejo po svežih aranžmajih, a v zadnjih letih je na tržnici promet precej upadel. Po eni strani ni parkirišč, po drugi starejše generacije umirajo, mladi pa ne dajo več toliko poudarka na te običaje.«
Zakonca Lešnjek, Gornja Bistrica: »Nekaj dni pred prvim novembrom sva prišla na tržnico, da kupiva rože. Grob je treba že prej pripraviti in ga očistiti, seveda pa ga celo leto vzdržujemo. Navadno izberemo krizanteme ali pa kupimo suhi aranžma in mu rezano cvetje le dodamo. Suhi aranžma dlje zdrži in tako ostane tudi pozimi na grobu. Sicer pa praznik preživljamo tradicionalno z obiskom grobov. Naši starši so vedno za ta praznik pekli krapce, mi se peke te sladice včasih držimo, včasih ne.«