vestnik

Bleščice na oblačilih niso nedolžne. Kako z njimi preudarno ravnati?

Vestnik.si, 20. 12. 2024
Profimedia
Danes je moda bleščice prinesla v vsakdanje življenje. Ne le na oblačilih, bleščice pogosto najdemo v kozmetiki, umetniških in obrtniških izdelkih, torbicah, čevljih in dekoracijah za dom.
Aktualno

Za decembrske zabave si marsikdo rad nadene oblačila z bleščicami, a Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) opozarja, da se za njimi skriva več kot le glamur.

Eden glavnih virov onesnaževanja z mikroplastiko je tekstil in mikrovlakna, ki se v okolje sproščajo med proizvodnjo, pranjem, nošenjem in odlaganjem tekstila lahko najdemo povsod. "Po podatkih Mednarodne zveze za varstvo narave približno 35 odstotkov mikroplastike, ki se sprosti v oceane po vsem svetu, izvira iz pranja sintetičnega tekstila, po ocenah Programa Združenih narodov za okolje pa približno 16 odstotkov. V Evropi naj bi se v površinske vode sprostilo kar 13 tisoč ton tekstilnih mikrovlaken na leto, kar je približno 25 gramov na osebo," so navedli. K problematiki močno prispeva trend hitre mode. Tekstil je hkrati vir drugih oblik mikroplastike, ki izvira iz različnih vrst materialov ali dodatkov, uporabljenih v oblačilih in tekstilnih izdelkih, kot so potiski, premazi, gumbi in bleščice. 



Kot pojasnjujejo, so bleščice edinstvena skupina mikroplastike, ki vključujejo pestro paleto oblik, barv, velikosti ter materialov s specifično kemijsko sestavo, namenjenih predvsem estetskemu učinku. Bleščice so lahko izdelane iz različnih vrst plastike, prekrite s kovinsko plastjo aluminija, titana, železa ali bizmuta. Komercialno so na voljo v velikostih, ki ustrezajo dimenzijam mikroplastike, kar pomeni, da so manjše od petih milimetrov, v različnih oblikah in včasih tudi s številnimi zarezami. "Med proizvodnim postopkom jim lahko dodajo še holografske učinke ali barve, da končni izdelek dobi značilen bleščeč videz."

_DSC7359
PR
Večerno obleko z bleščicami si lahko izbposodite ter prihanite na času in denarju

ZPS je zato spomnil, da je Evropska komisija pred dobrim letom v okviru kemijske zakonodaje REACH sprejela uredbo o omejevanju sintetičnih polimernih mikrodelcev oziroma po domače omejitev mikroplastike. Uredba namreč naslavlja biološko nerazgradljivo, netopno mikroplastiko, ki se namerno dodaja izdelkom ali se uporablja samostojno, in med to spadajo tudi bleščice. 

Po rezultatih študij so bleščice pogosto prisotne v odpadnih vodah in sedimentih vodnih ekosistemov. "Na Norveškem so jih odkrili v polovici analiziranih vzorcev odpadnih voda čistilnih naprav, v Avstraliji pa predstavljajo kar 24 odstotkov vseh delcev oziroma tretjo najbolj pogosto obliko mikroplastike v aktivnem blatu čistilnih naprav. Odkrili so jih tudi v rekah, čeprav metode odkrivanja pogosto podcenjujejo njihovo prisotnost," poudarja ZPS. 

Tako svetujejo, da če imate oblačila z bleščicami, da jih nosite večkrat in poskrbite, da jih pravilno zavržete, nepoškodovana oblačila lahko podarite v dobrodelne namene, jih odnesete v trgovine z rabljenimi oblačili ali odložite v zbiralnike za tekstil, oddate jih lahko v reciklažne centre, na zbirnih mestih ali jih sami predelate v nove izdelke. 

blescice oblacila zveza-potrosnikov-slovenije