Župnija Beltinci je z namenom gradnje doma za starejše oktobra 2006 ustanovila gospodarsko družbo Doum. Ta družba je potem pri NLB najela posojilo za skoraj celotno naložbo, ki je bila vredna približno pet milijonov evrov. Objekt je bil zgrajen za 76 stanovalcev, zdaj je v njem 85 postelj, Dom Janka Škrabana, ki je svoja vrata odprl aprila 2008, pa je posloval v okviru Zavoda sv. Cirila in Metoda, ki je tudi nosilec koncesije, ter družbi Doum plačeval najemnino.
Banka ugodno prodala
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Na slavnostni akademiji nagradili šole, učence in dijake ter mentorje
Murskosoboški regionalni center Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) je v sklopu festivala Inovativnosti, Znanosti in Ustvarjalnosti mladih (IZUM) pripravil slavnostno akademijo. Na njej so podelili priznanja učencem in dijakom za državno tekmovanje iz znanja logike, osnovnim in srednjim šolam so podelili statuse raziskovalnih šol, prav tako so nagradili šole, ki so se najbolj izkazale z razstavljenimi izdelki, ter mentorje.
Poslovanje doma ni bilo lahko, saj se je gradnja začela, ne da bi imeli za delovanje doma sklenjeno koncesijo, finančne težave pa so se v zadnjih letih samo še stopnjevale. To je pripeljalo tudi do zaostankov pri plačevanju obveznosti do banke. NLB je zato terjatev do družbe Doum v začetku avgusta 2017 prodala investicijski družbi Ledava, ki ima poslovni sedež v Ljubljani. Po nekaterih informacijah je bil razlog za prodajo zamujanje pri plačevanju bančnih obveznosti, kar je trajalo približno dve leti, po drugih pa je dolžnik potreboval približno dve leti, da je zaradi neodobritve novega posojila poplačal zaostale bančne obveznosti v petih obrokih, a tik pred tem je NLB prodala terjatev omenjeni finančni družbi Ledava. Ta je očitno pripravila dobro ponudbo, saj je banka terjatev prodala razmeroma ugodno oziroma z nizkim diskontom (popustom) v primerjavi z drugimi prodajami tveganih posojil. Po naših informacijah naj bi ta znašal 270 tisoč evrov. Po javno dostopnih podatkih je družba Doum leta 2017 še imela 1,4 milijona evrov dolga do banke (dolgoročne finančne obveznosti).
O dolgu zdaj Alfi in nadškofija
Konec oktobra letos je prišlo do nepričakovanega zasuka. Investicijska družba Ledava je prodala terjatev do Douma v višini skoraj 1,2 milijona evrov skladu Alfi, s katerim je tudi lastniško povezana. Sklad Alfi je v tuji lasti in v tem trenutku velja za najpomembnejšega kupca slabih posojil na slovenskem trgu (njegov zadnji v javnosti odmevnejši nakup je bil prav tako oktobra, ko je sklad Alfi postal tretjinski lastnik terjatev skupine Tuš).
Zaradi tega posla so se v javnosti že pojavile informacije, da je bila s tem v reševanje beltinske župnije zaradi njenih naložb povlečena tudi ljubljanska nadškofija oziroma Cerkev. Na vprašanje, ali med skladom Alfi in Nadškofijo Ljubljana res potekajo pogovori o načinu reševanja finančnega dolga, nam je ravnatelj nadškofijske gospodarske uprave Blaž Gregorc odgovoril: »Škofije si med seboj znotraj Katoliške cerkve na Slovenskem solidarnostno pomagajo ob izpolnjevanju določenih pravil, ki veljajo za določeno problematiko oziroma odprta vprašanja. V skladu s tem proučujemo situacijo v Župniji Beltinci in iščemo možne rešitve.«
Več o propadlem reševanju finančnih težav ter o tem, ali je bil Doum že tik pred stečajem, si lahko preberete v novi številki Vestnika.