V jesensko-zimskih mesecih se pogostost akutnih okužb dihal pomembno poveča. Verjetnost, da bomo v tem času zboleli za katero od virusnih okužb dihal, je zelo velika. Ob zaznanih simptomih ali znakih si zastavljamo vprašanje, za katero bolezen gre: covid-19, gripo ali prehlad. Na podlagi znakov in simptomov je običajno težko z gotovostjo potrditi povzročitelja okužbe. A vendarle obstajajo nekatere razlike med simptomi in njihovo pogostnostjo pri posameznih okužbah, posebno v primeru tipične klinične slike.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuMiškina enciklopedija odslej v slovenščini, prevedel jo je Sobočan
Z osrednjim likom interaktivne igre Miškina enciklopedija spoznavamo 160 vrst rastlin in živali v štirih naravnih okoljih.
- Povišana telesna temperatura: redkejša pri prehladu, pogosto prisotna ob gripi in covidu-19.
- Izčrpanost: lahko se pojavi pri prehladu in covidu-19, zelo pogosta je ob gripi.
- Kašelj: pogostejši pri gripi in covidu-19, redkejši pri prehladu.
- Kihanje: pri covidu-19 in gripi se praviloma ne pojavlja, pri prehladu pa je pogosto prisotno.
- Bolečine: pri covidu-19 manj pogoste, pogostejše pri prehladu in gripi.
- Bolečine v žrelu: manj značilne za covid-19 in gripo in pogosteje prisotne pri prehladu.
- Driska: pri prehladu se praviloma ne pojavlja, pri covidu-19 redko, pri gripi pogosteje.
- Glavobol: pri prehladu redko prisoten, pri covidu-19 je pogostejši, za gripo pa zelo značilen.
- Zadihanost: za prehlad in gripo ni značilna (se ne pojavlja), pri covidu-19 pa se pojavlja zmerno pogosto.
Na potencialnega povzročitelja in s tem na bolezen lahko sklepamo tudi na podlagi razvoja simptomov oz. znakov. Za prehlad je recimo značilen postopen razvoj simptomov, ki se značilno kažejo najprej z bolečim žrelom in izcedkom iz nosu. Pri covidu-19 so znaki lahko blagi do hudi. Pri gripi pa se simptomi tipično pojavijo nenadno, pogosto jih spremlja izrazito povišana telesna temperatura (vročina), močan glavobol ter bolečine v mišicah in sklepih.
Kot smo že poudarili, je načeloma tudi ob tipičnih znakih in simptomih težko razlikovati med povzročitelji bolezni. Če želimo ali moramo ugotoviti, za katero bolezen gre, si lahko pomagamo s testi, namenjenimi samotestiranju. V lekarnah je največje povpraševanje po testih, s katerimi izvajamo samotestiranje na okužbo z virusom sars-cov-2. Na voljo pa imamo tudi kombinirane komplete antigenskih testov, s katerimi lahko poleg okužbe z virusom sars-cov-2 dokažemo tudi prisotnost antigenov virusa gripe A ali B in/ali antigenov RSV (respiratorni sincicijski virus).
Teste za samotestiranje sestavlja več komponent. Bris iz nosne sluznice odvzamemo s pomočjo sterilne palčke. Del palčke, s katero smo vzeli bris (konica z vato), vstavimo v epruveto, napolnjeno z ustrezno tekočino. V tej tekočini palčko z odvzetim vzorcem pustimo predviden čas (običajno eno minuto), da dobimo raztopino vzorca. Tretirano raztopino vzorca nato v predvideni količini (običajno 2 do 3 kapljice) kanemo na ustrezno mesto na testni ploščici, na kateri potem po določenem času (običajno 5 do 10 minut) odčitamo rezultat testa.
Rezultat na testni ploščici odčitamo s polja, ki ga običajno sestavljata dve črti ali več. V primeru dveh črt gre za polji C in T, v primeru več črt (npr. za testiranje gripe) pa sta poleg črte C še črti A in B. Črta C opredeljuje kontrolno črto kakovosti. Če se po predvidenem času od nakapanja raztopine vzorca na testno ploščico črta C ne obarva, je testiranje neuspešno in se šteje za neveljavno. Postopek testiranja moramo v tem primeru ponoviti. Obarvanje preostalih črt nakazuje pozitiven rezultat testiranja. Če se poleg črte C na testu za ugotavljanje prisotnosti virusa sars-cov-2 obarva tudi črta T, smo pozitivni. Obarvanje črt A ali B (poleg črte C) pa nakazuje na pozitiven rezultat za gripo A ali gripo B. Kadar se po predvidenem času na testni ploščici obarva samo črta C, je rezultat testiranja negativen. To pomeni, da v testiranem vzorcu ni bil najden virus, ki povzroča bolezen, glede katere ste se testirali (npr. covid-19, gripo A/B ali RSV).
Kako ravnamo, če zbolimo?
Ne glede na vrsto povzročitelja je priporočljivo ostati doma, počivati in poskrbeti za zadosten vnos tekočine. Po potrebi kontaktirajte osebnega zdravnika (npr. če potrebujete bolniški dopust ali ste v skupini oseb, pri katerih je potek bolezni gripe ali covida-19 visoko rizičen). Nadležne in moteče simptome in znake lahko ublažimo z ustreznimi zdravili za samozdravljenje okužb zgornjih dihal. Z upoštevanjem teh nasvetov boste prispevali k hitrejši ozdravitvi ter zmanjšali prenos okužbe na soljudi.