Ali je šlo v zadnjem primeru za dobro načrtovano tatvino organizirane kriminalne združbe? Izkušnje kažejo, da znaki največkrat izginejo, ker jih potrebujejo kot darilo prijateljem in svojcem ob okroglih obletnicah. Prijatelji slavljencev, ki se odločijo za krajo prometnega znaka, tvegajo zaporno kazen. Kot predvideva 326. člen kazenskega zakonika, ki govori o ogrožanju javnega prometa, storilcem grozi do tri leta zaporne kazni. Za dejanja, ki bi imela »za posledico smrt ene ali več oseb«, kar pomeni, da se je recimo prometna nesreča zgodila, ker prometni znak voznika ni opozoril na nevarnost, pa je zagroženo celo do osem let bivanja na jetniški žimnici.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPGD Vučja vas bo dobilo novo gasilsko vozilo s cisterno
Celotna vrednost vozila znaša nekaj več kot 332 tisoč evrov.
Pokazalo se je še, da znaki za omejitev hitrosti največkrat izginjajo na tistih krajih, na katerih policisti ali redarji pogosteje izvajajo nadzor nad hitrostjo vozil ali v odročnih predelih, v katerih je manj prometa, tako da ne more pridaničev nihče zmotiti pri delu.
Iz Agencije za varnost prometa (AVP) sporočajo, da je zaradi kraje prometnih znakov ogroženo tudi življenje udeležencev v prometu. Številni prometni strokovnjaki so si edini, da takšno vedenje kaže na stanje kulture slovenskih voznikov, in »dokler se nekateri ne bodo zavedali, da s svojim vedenjem ogrožajo tako svojo kot prometno varnost preostalih udeležencev v prometu, se stanje najverjetneje ne bo spremenilo,« pravi Simon Detellbach, strokovni sodelavec in raziskovalec Prometnotehniškega inštituta ljubljanske fakultete za gradbeništvo in geodezijo.
Nasvet AVP je, da ob praznikih jubilantom raje podarimo bon za trening varne vožnje kot prometni znak. Na svetovnem spletu pa je mogoče najti ponudnike, ki izdelujejo prometne znake za potrebe slavij, recimo za rojstni dan in druge zabavne priložnosti. Stanejo od 20 do 100 evrov.