Iz ZD so sporočili, da bodo cepili s cepivom AstraZeneca, ki je registrirano za uporabo pri odraslih, starih 18 let in več. S sabo morate prinesti le kartico zdravstvenega zavarovanja. Priporočen presledek med obema odmerkoma se pri tem cepivu zaradi boljše učinkovitosti priporoča čez 12 tednov, lahko pa se opravi tudi prej, in sicer 4-12 tednov po prvem odmerku.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuAlzheimerjeva bolezen: Za skrb za dobro zdravje možganov ni nikoli prezgodaj in tudi ne prepozno
September je svetovni mesec Alzheimerjeve bolezni, ki letos poteka pod sloganom Čas za ukrepanje proti demenci, čas za ukrepanje proti Alzheimerjevi bolezni.
Pojasnjujejo še, da se lahko cepljenje prebolevnikov opravi takoj po obdobju izolacije. "Ker so osebe še nekaj mesecev po preboleli bolezni zaščitene, se cepljenje lahko varno odloži do 6 mesecev od začetka bolezni. Dosedanji podatki kažejo, da za zaščito oseb, ki so v zadnjih 8 mesecih dokazano prebolele COVID-19, zadostuje en odmerek cepiva proti COVID-19. V takih primerih prebolevnik velja za zaščitenega takoj po cepljenju." Dodajajo pa, da če oseba želi, lahko prejme tudi polno cepljenje. To prejme tudi, če je minilo več kot 8 mesecev od začetka bolezni in prebolevnik še ni bil cepljen.
V ZD Murska Sobota še pravijo, da naj osebe, ki so dokazano zbolele za koronavirusom po cepljenju s prvim odmerkom, prejmejo drugi odmerek cepiva istega proizvajalca do 6 mesecev po začetku bolezni.