Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) poziva kmetovalce, da pri svojem delu skrbijo za varovanje čebel ter okolja, v katerem te živijo. Velik del pridelave hrane in kmetijske dejavnosti je namreč odvisen od čebel, ki spadajo med ene izmed najpomembnejših opraševalcev. Od opraševanja s strani čebel je odvisnih več kot 80 odstotkov kulturnih rastlin, oprašijo pa tudi večino sadnega drevja. Obenem čebele vplivajo tudi na razmnoževanje in ohranjanje določenih rastlinskih vrst, s tem pa tudi na ohranjanje okoljske pestrosti.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Dvakratni bis za zasedbo Silence v Murski Soboti
Tako kot decembra 2022 v Lendavi je občinstvo tudi v Gledališču Park v Murski Soboti na tokratnem koncertu skupine Silence dvakrat zahtevalo dodatek. In ga tudi dobilo.
Ob skrbi za čebele pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev, morajo biti kmetovalci pozorni tudi pri obdelavi in košnji travniških in njivskih površin, na katerih rastejo cvetoče in medonosne rastline, ki privabljajo čebele. Njivske površine so mnogokrat posejane z medovitimi rastlinami, kot so ajda, facelija, oljna ogrščica in različne vrste detelj. Te kmetovalci nato pokosijo, podorjejo ali požanjejo. Svetovalec Javne svetovalne službe v čebelarstvu za tehnologijo čebelarjenja Simon Golob kmetovalcev priporoča, da površine z medečimi rastlinami obdelajo takrat, ko rastline že odcvetijo in jih čebele ne obiskujejo več. V primeru, da pa take površine obdelujejo v času cvetenja rastlin, pa je priporočljivo delo opraviti pozno zvečer, zgodaj zjutraj oziroma ponoči, ko čebel ni na cvetovih.Kmetovalci, okolje, v katerem živijo in uspeh njihovega dela, so posredno močno odvisni od čebel. Zato morajo po mnenju Goloba delovati tako, da čebelam z delom ne bodo škodili, obenem pa skrbeli za ohranje čebel in biotske pestrosti okolja.