Ob čebelarskem domu na obrobju Beltinec se je zbralo veliko ljubiteljev čebel in narave. Spregovorili so o slovenski avtohtoni vrsti – kranjski sivki, o skrbi za čebele, pridelovanju medu in medenih pridelkov. Čebele so za človeštvo pomemben dejavnik in vplivajo na opraševanje v sadovnjakih in na poljih.Pomen čebel so zbranim predstavili predsednik Čebelarskega društva Beltinci Štefan Šemen, župan občine Beltinci Milan Kerman in predsednik Čebelarske zveze društev Pomurja Janko Rožman.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuNa razgovoru so jo spraševali o družini, zagovornik ugotovil diskriminacijo
Prepovedano je zahtevati podatke o družinskem oziroma zakonskem stanu, nosečnosti, načrtovanju družine.
Beseda je nanesla tudi na Antona Janšo, ki se je rodil v 18. stoletju v Breznici na Gorenjskem, kjer stoji Čebelarski muzej Slovenije. Bil je dober čebelar in slikar, zato ga je cesarica Marija Terezija povabila na Dunaj, kjer je postal prvi učitelj čebelarstva. Učil je, da se čebele ne sme pobijati. Napisal je knjigi Razprava o rojevanju čebel in učbenik Popolni nauk o čebelarstvu. Spremenil je obliko in velikost panjev, ker je bil slikar, pa je poslikal prednjo stran panja in temu danes pravimo panjska končnica, kar je posebnost slovenskih čebelnjakov.
Ob tej priložnosti so čebelarji simbolično svojemu namenu predali dograjen novi del čebelarskega doma. Pripravili so tudi čebelarsko razstavo in degustacijo čebeljih proizvodov.Ob domu stoji učni čebelnjak za učence Osnovne šole Beltinci, ki obiskujejo čebelarski krožek. Na njem so panjske končnice, ki so jih naslikali učenci ob pomoči likovnega pedagoga Franca Poredoša. Čebelarji pa so ponosni tudi na medoviti vrt s številnimi cvetočimi rastlinami. Ob prvem svetovnem dnevu čebel so beltinskemu županu poklonili čebelji panj.