vestnik

Čeprav tarnajo, sledijo ukrepom

Andrej Bedek, 13. 5. 2020
Nataša Juhnov
Da bi preprečili morebitni drugi val epidemije ali pa ga vsaj ublažili, morajo biti tako delodajalci kot delavci dosledni pri upoštevanju navodil in priporočil. Fotografija je simbolična.
Aktualno

Varnostni inženir Kristjan Vučak upa, da bodo nove smernice res zaživele in ne bodo ostale le na papirju.

Z umirjanjem epidemije se je tudi v Pomurju začelo postopno sproščanje ukrepov za preprečevanje širjenja novega koronavirusa. Da bi preprečili morebitni drugi val epidemije ali ga vsaj ublažili, moramo biti dosledni pri upoštevanju navodil in priporočil, je opozoril Kristjan Vučak, diplomirani varnostni inženir in strokovni sodelavec podjetja s področja varstva pri delu in požarne varnosti Komplast.


Podjetja so morala pred sproščanjem ukrepov pripraviti načrte za preprečevanje morebitnih okužb in pri tem upoštevati priporočeno razdaljo med ljudmi, dosledno higieno in hitro ukrepanje ob pojavu simptomov pri zaposlenih ali strankah. Sogovornik je prepričan, da bo na prihodnjih izobraževanjih o varstvu pri delu več poudarka tudi na preprečevanju okužb. »Veliko navodil in smernic se je po podjetjih že sprejelo. Tako se podjetja do določene mere res 'zaščitijo', vprašanje pa je, ali se smernice prenesejo do delavcev in v življenje. Ker pa se je v kratkem času izdalo veliko smernic, je treba iz vse te množice navodil izluščiti tista, ki so najustreznejša za posamezno podjetje. Na naših usposabljanjih smo sicer že in še bomo ozaveščali zaposlene glede nevarnosti in ukrepov za preprečevanje okužb.«

koronavirus, simbol, prazno-mesto, murska-sobota
Nataša Juhnov
Slika je simbolična.

Od začetka pojava novega koronavirusa podjetja, ki jim diplomirani varnostni inženir svetuje, spremljajo razvoj razmer, ukrepe vlade in drugih organov za zajezitev širjenja okužb, priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in drugih pristojnih organizacij. »Podjetja velikokrat pokličejo samo za osnovne informacije o ukrepih zaradi covida-19. Kakšnih večjih težav nisem zaznal. Edina težava za mnoge so pravzaprav sprejete smernice za delo, ki jih je izdal NIJZ. Čeprav mnogi pri tem tarnajo, se na koncu ukrepom še vedno v veliki meri sledi. Očitno se vsi še najbolj bojijo drugega vala epidemije, ki ga po napovedih lahko pričakujemo.«

Najboljši že pripravljajo scenarije


Kristjan Vučak se je med koronakrizo že srečal z vprašanjem, ali bodo morala imeti podjetja v prihodnje zalogo zaščitne opreme, kot so maske, rokavice, razkužila ali vizirji, kot morajo imeti danes za požarno varnost v prostorih nameščene gasilne aparate. Podjetja v kovinski, lesni in prehranski dejavnosti so že zdaj morala imeti zalogo zaščitne opreme, vendar je sogovornik ugotovil več primerov, da je vodstvo nekega podjetja ukinilo sredstva za nakup zaščitne opreme na zalogo. »Tovrstna oprema se je do danes nabavljala izključno v skladu s trenutnimi potrebami. Zato se je v Sloveniji tudi zgodilo tako veliko pomanjkanje zaščitne opreme. Za take razmere so prav tako delno krivi prodajalci, ki zaščitne opreme nimajo v zalogi in jo dobavljajo iz tujine.«

murska-sobota, koronavirus, simbolne
Jure Zauneker
Slika je simbolična.

Količine zaščitne opreme za nekega delodajalca se predpišejo z oceno tveganja. Če se bo za posamezno podjetje ocenilo, da je tveganje za pojav nove okužbe veliko, bo določeno zaščitno opremo preprosto moralo imeti, je pristavil diplomirani varnostni inženir, ki pa pandemijskih vaj, kot imamo zdaj požarne vaje, ne pričakuje. »Najboljša podjetja pa že pripravljajo scenarije in protokole za neprekinjeno opravljanje del v primeru epidemije, med drugim tudi, kako ravnati v primeru pojava okužbe med sodelavci.«

»Zdaj teh težav ne bo več«
Vsaka poslovna ali večstanovanjska stavba v Sloveniji mora biti opremljena s požarnim redom. Bodo poslej navodila za higieno in pravilno umivanje rok, ki so se pojavila ob začetku epidemije, postala obvezen del vsakega javnega prostora tudi po tem, ko bo epidemija minila? »Navodila za higieno so bila že zdaj stalnica v veliko prostorih, vendar niso bila tako vidna, saj je običajno šlo za drobni tisk. Vsekakor bodo ta navodila po novem nameščena na bolj vidnih mestih in natisnjena na večje. Velikokrat sem opazil, da imajo nekateri pomisleke do vseh teh navodil, češ zakaj se to namešča na vidna mesta, ker kazi ambient. Zdaj teh težav ne bo več,« je podčrtal diplomirani varnostni inženir Kristjan Vučak.

delo koronavirus