Društvo kmetic Križevci - Veržej združuje ženske, ki imajo željo po izobraževanju, spoznavanju ljudskega izročila, ročnih spretnosti, lokalne tradicionalne kulinarike, in ženske, ki si želijo druženja ter se zavedajo, da potrebujejo tudi čas zase, pravi predsednica Majda Markovič.
Trenutno je članic 97, njihov starostni razpon je kar velik. »Najstarejša je stara 95 let, najmlajša okrog 30. Na srečo se zgodaj vključujejo in eno leto smo imele tudi osnovnošolko, ki so jo veselila ročna dela in se nam je pridružila na delavnicah,« pove Markovičeva, ki vlogo predsednice opravlja od leta 2008, članica društva pa je okoli 30 let. »V mladosti sem spremljala mamo, ki se je udeleževala društvenih aktivnosti, in všeč mi je bilo, da so ženske hodile na izlete, imele zabavo ob 8. marcu, se družile in se vedno kaj naučile. Tudi danes je tako, skozi leto pripravljamo različne dejavnosti.«
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) V Monoštru odprli razstavo umetniških del
Na ogled je v Slovenskem kulturnem in informativnem centru.
Najbolj sveža je razstava, ki so jo pripravile na cvetno nedeljo, ko so tudi prodajale domače pecivo. Vsako leto imajo med novembrom in cvetno nedeljo delavnice. Sprva so bile to kuharske vaje, na katerih so se učile od kuharskih mojstrov, gostovale so na srednjih šolah, povezanih s kmetijstvom, gostinstvom ali turizmom, pozneje so uvedle še druge aktivnosti, od kvačkanja, vezenja ... Letos so dale poudarek kamnom in temi Spomladi še kamen oživi. Na Krapju so nabrale kamne, ki so jih nato porisale z živalskimi motivi. Vseskozi so sodelovale tudi v projektih. Eden teh je bil Prlek'ja, sodobni prleški pogrinjek. V njem so sodelovale s Srednjo šolo za gostinstvo in turizem Radenci in Zavodom Marianum Veržej – Centrom DUO. Zadnja leta sodelujejo tudi z Ljudsko univerzo Murska Sobota in Gimnazijo Franca Miklošiča Ljutomer.
Pobratene z društvom iz Krškega
Markovičeva je vesela, da društvene aktivnosti pritegnejo toliko žensk, in meni, da je to zaradi njihove želje po učenju, druženju in dogodkih. »Pobratene smo tudi z Društvom kmetic Krško. Eno leto one za nas pripravijo program, drugo leto me zanje in tako spoznavamo dele obeh regij.« Članice obiskujejo tudi vrtce in otrokom popestrijo slovenski tradicionalni zajtrk ter osnovne šole. Družijo se predvsem s šestošolci. »Letos smo pekle potice z različnimi nadevi, tako da so učenci lahko videli, kako se zamesi testo, kakšno mora biti. Imele smo tudi že delavnice šivanja z njimi,« je rekla Majda Markovič.
Kmečke ženske so se začele povezovati leta 1977, takrat še kot aktiv. Združevati jih je začel Franc Koroša, da bi se naučile kuhati in ustvarjati ročna dela, njihova prva vodja pa je bila Marija Tkalec. Bile so prve, ki so na Pomurskem sejmu prodajale kvasenice, z izkupičkom od prodaje pa so organizirale dvodnevni izlet. Še danes so v kulinariki zelo aktivne. Članice Društva kmetic Križevci - Veržej tako vsako leto sodelujejo na festivalu Dobrote slovenskih kmetij. »Največkrat sodelujejo s kruhom, mlečnimi izdelki, bučnim oljem, prleško tünko, tudi z marmeladami, sokovi, kompoti ... Pohvalijo se lahko s precejšnjim številom priznanj.« Tudi po kuharskih tekmovanjih v okolici in širše hodijo in po izborih za mlado kmetico ali kmetico leta. V obeh konkurencah so v minulih letih tekmovale tri njihove članice. Tudi Majda Markovič se je leta 2009 potegovala za naslov mlade kmetice leta. »Rade imamo tudi kmečke igre, na splošno pa z veseljem gremo tja, kjer še nismo bile,« razlaga predsednica in doda, da se vsako leto udeležijo tudi srečanja društev kmetic Slovenije in pomurskih društev kmetic.
»Nadvse lepo je, da se članice druga od druge učimo. Mlajše se učijo od nas starejših, me pa kaj novega od njih,« še pove Markovičeva, ki se ji zdi pomembno ohranjati znanje in dediščino prednikov. »Marsikaj, kar so ženske nekoč delale in vedele, še zmeraj velja, je pa veliko tudi novega.« Načrtov in idej za prihodnost jim ne manjka, saj so vedoželjne, gostoljubne in družabne, odzovejo se vsakemu vabilu in z veseljem prenašajo kmečko izročilo na mlajšo populacijo.