vestnik

Damir Ivančić: »Na zemljevidu evropskega kriminala je Pomurje še vedno več ali manj samo tranzitna regija«

Andrej Bedek, 19. 4. 2020
Nataša Juhnov
Damir Ivančić: »Vsak vodja ima svoj način ali stil vodenja. V vseh primerih morata biti temelj vodenja spoštovanje in zaupanje. Oceno mojega direktorovanja pa morajo dati drugi.«
Aktualno

Statistični podatki Policijske uprave Murska Sobota kažejo, da je delež preiskanih kaznivih dejanj daleč najvišji v zadnjih desetih letih.

Februarja je minilo sedem let od takrat, ko je Damir Ivančić prevzel vodenje Policijske uprave Murska Sobota. Ivančić se v mandatu med drugim lahko pohvali z dobro statistiko v boju proti kriminalu in približanjem pomurske policije običajnemu človeku. »Vsak vodja ima svoj način ali stil vodenja. V vseh primerih morata biti temelj vodenja spoštovanje in zaupanje. Oceno mojega direktorovanja pa morajo dati drugi,« odgovori na vprašanje, kako bi povzel svoje vodenje pomurske policije, v kateri službuje 517 ljudi.

Ali epidemija bolezni covid-19 vpliva na varnost ljudi in premoženja v Pomurju?

»Pojav bolezni covid-19 in v nadaljevanju sprejeti odloki in usmeritve so vsekakor spremenili naš vsakdanjik, tako doma kot v službi. Število vseh obravnavanih kaznivih dejanj v letošnjem letu je primerljivo s številom kaznivih dejanj v enakem obdobju preteklega leta, je pa manj kaznivih dejanj ravno v obdobju pojava koronavirusa. Zaradi upoštevanja ukrepov za preprečevanje širjenja virusa enako velja tudi za prekrške na javnih krajih in v zasebnih prostorih kot tudi za število prometnih nesreč. Glede na razmere stalno spremljamo varnostno dogajanje, tako da se pravočasno in ustrezno odzivamo. Seveda pa je treba poudariti, da se denimo zaradi zaprtja nekaterih poslovnih objektov in drugih omejitev v obdobju epidemije varnostna tveganja povečajo, zato velja opozorilo, da s samozaščitnim ravnanjem lahko storimo največ za svojo lastno varnost in varnost svojega premoženja. Varnost je namreč naložba, ker popolne varnosti ni.«

Kako je organizirano delo pomurske policije med epidemijo?

»Zaradi nastalih izjemnih okoliščin smo tudi v Policijski upravi Murska Sobota sprejeli ustrezne organizacijske ukrepe, katerih namen je zaščita zdravja in življenja ljudi. Vodje so upoštevajoč varnostne potrebe in potrebe delovnih procesov delo organizirali tako, da lahko zaposleni izkoristijo letni dopust, presežek opravljenih ur, delo na domu ali čakanje na domu. Poudariti pa moram, da je delo na terenu kot doslej še naprej usmerjeno v varovanje premoženja in zagotavljanje varnosti ljudi. Opravljamo vse oblike dela in vrste nalog 24 ur na dan, saj je to naše poslanstvo. Preprosto povedano – naše delo je organizirano tako, da smo še vedno operativni in da smo pri svojem delu učinkoviti.«

damir-ivančič, policija-murska-sobota
Nataša Juhnov
Damir Ivančić: »Zaradi nastalih izjemnih okoliščin smo tudi v Policijski upravi Murska Sobota sprejeli ustrezne organizacijske ukrepe, katerih namen je zaščita zdravja in življenja ljudi.«

Eden od ukrepov je tudi, kot je mogoče videti na terenu, da dva policista iz ene patrulje med intervencijo uporabljata vsak svoje vozilo.

»Službena vozila se uporabljajo za natančno določene naloge, ki jih predhodno odobri vodja. Vodjem je bilo predlagano, da tam, kjer je to mogoče, policista, ki sta odrejena v patruljo, opravljata naloge vsak s svojim policijskim vozilom. To pomeni, da policista opravljata naloge skupaj in v skladu s standardi policijskih postopkov. Uslužbencem policije, katerih delo je večinoma povezano z delom v pisarni, je bilo dano priporočilo, naj se zadržujejo v pisarnah, v katerih opravljajo svoje delo. V druge pisarne se hodi le, če je to nujno. Zaposleni v prostore druge policijske enote vstopajo, če je to nujno in po predhodnem dogovoru. Komunikacija med zaposlenimi praviloma poteka po telefonu in prek elektronskega sistema izmenjave pošte. Uporaba skupnih sredstev in prostorov pa je omejena v skladu z odlokom in temelji na spoštovanju higienskih in varnostnih ukrepov. Za delo s strankami smo prav tako določili protokol sprejema in izvajanja ukrepov za zagotovitev varnosti pred okužbo.«

»Držimo se vodila Skupaj z ljudmi za varno lokalno skupnost.«

Pravkar ste izdelali letno poročilo o delu policijske uprave. Kakšno je varnostno stanje v regiji?

»Na področju kriminalitete smo v letu 2019 evidentirali 3105 kaznivih dejanj, kar je po letu 2014 drugo največje število kaznivih dejanj v zadnjih desetih letih. Tudi delež preiskanih kaznivih dejanj je daleč najvišji v zadnjih desetih letih in znaša 76,1 odstotka in je najvišji v slovenskem merilu. Izstopali so kazniva dejanja kršitve temeljnih pravic delavcev, premoženjski delikti in v vsebini organizirane kriminalitete primeri nedovoljenega tihotapljenja oseb čez mejo. Mladoletniška kriminaliteta je po številnosti v upadu v primerjavi s prejšnjimi leti. Omeniti velja še, da se stopnjuje trend problematike, povezane s kibernetsko kriminaliteto. Kaznivih dejanj iz poglavja zoper zakonsko zvezo, družino in otroke je bilo skupaj 131. Največ je obravnavanih kaznivih dejanj nasilja v družini, kljub temu pa je zadovoljiv podatek, da opažamo upad tovrstnih kaznivih dejanj. Lani se je nadaljeval trend upadanja števila kršitev predpisov o javnem redu. Če spet pogledamo obdobje zadnjih desetih let, smo tako obravnavali najmanj kršitev. Veliko pozornosti je bilo namenjene varovanju javnih prireditev, še največ nogometnim tekmam 1. SNL, kjer je bila ocena ogroženosti razmeroma visoka. Z mnogimi preventivnimi in proaktivnimi aktivnostmi nam je uspelo zmanjšati število prekrškov z elementi nasilja. Zmanjšanje policijskih intervencij in manjše število ugotovljenih prekrškov drugih vsebin tega področja prav tako kažeta na ugodne varnostne razmere na območju celotne Policijske uprave Murska Sobota. Tudi prometna varnost se iz leta v leto izboljšuje. Ocena temelji na dejstvu, da se je zmanjšalo število obravnavanih prometnih nesreč, število mrtvih in hudo telesno poškodovanih v prometnih nesrečah. Skrb vzbujajoč pa je podatek o deležu alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč, ki se povečuje.«

damir-ivančič, policija-murska-sobota
Nataša Juhnov
Damir Ivančić: »Na zemljevidu evropskega kriminala je Pomurje še vedno več ali manj samo tranzitna regija. Seveda pa pri našem delu oziroma pri preiskovanju kaznivih dejanj nimamo opravka samo s storilci iz Republike Slovenije, ampak tudi s storilci, ki prihajajo iz tujine.«

Se lahko v Pomurju počutimo varno, čeprav je bilo nekaj hujših oblik kaznivih dejanj, ki spadajo v rubriko organizirani kriminal. Govorim o dvakratnem vlomu v prodajalno s tobačnimi izdelki v Murski Soboti in v Kompasovo trgovino v Kuzmi.

»Lahko se počutimo varno.«

Kako daleč sta obe preiskavi? Po zadnjem vlomu v Kuzmi ste pozvali občane, naj bodo pozorni, če bi kdo na črnem trgu prodajal cigarete. Ali to pomeni, da storilci prihajajo iz Slovenije?

»Predkazenski postopek še vedno poteka in temu primerne so tudi operativne aktivnosti policije. Kdaj bosta oba primera zaključena, je nemogoče natančno napovedati.«

Kje je Pomurje na zemljevidu evropskega kriminala?

»Na zemljevidu evropskega kriminala je Pomurje še vedno več ali manj samo tranzitna regija. Seveda pa pri našem delu oziroma pri preiskovanju kaznivih dejanj nimamo opravka samo s storilci iz Republike Slovenije, ampak tudi s storilci, ki prihajajo iz tujine.«

Kakšni so podatki o nelegalnih prehodih južne meje? Se je število prehodov povečalo glede na spremenjene razmere na balkanski migrantski poti v začetka marca?

»V policijski upravi smo letos obravnavali 45 tujcev, ki so nelegalno vstopili iz Hrvaške, lani v tem času pa 17. Dobra polovica je bila vrnjena hrvaškim varnostnim organom, preostali so zaprosili za mednarodno zaščito. V dveh primerih nam je uspelo prijeti tudi tihotapce.«

»Delež preiskanih kaznivih dejanj je daleč najvišji v zadnjih desetih letih in znaša 76,1 odstotka in je najvišji v slovenskem merilu.«

Kako uspešna je posebna skupina, ki ste jo v upravi ustanovili prav za potrebe preprečevanja nezakonitih prehodov meje?

»Obvladovanje migracij je zahtevno delo. Trend nezakonitih prehodov meje se spremlja dnevno in dnevno tudi prilagajamo organizacijske ukrepe. Pri zagotavljanju varnosti meje – še posebej zunanje šengenske meje – so se operativne kot tudi organizacijske aktivnosti evidentno okrepile. Eden od teh ukrepov je tudi ustanovitev omenjene delovne skupine. Zaradi operativnih razlogov ne morem razkriti načina dela delovne skupine, lahko pa povem, da gre za dodano vrednost pri našem delu. Lani smo tako v predkazenskem postopku obravnavali več kot 30 osumljencev, ki so se organizirano lotevali tihotapljenja tujcev čez državno mejo.«

Če bo slovenska vojska dobila širša pooblastila za varovanje južne meje, bi to pomenilo razbremenitev za vaše ljudi, katerih naloga je varovanje meje s Hrvaško?

»Vsekakor.«

Koliko novih zadolžitev pa so prinesle kontrolne točke na meji z Avstrijo?

»Osnovne naloge dela policistov so več ali manj znane in utečene, če se lahko tako izrazim. Večja težava je število teh točk in število policistov, ki morajo biti na teh točkah. Gre za kar obsežen in zahteven organizacijski projekt.«

Eden od projektov je tudi pridobivanje novega kadra. Povprečna starost policistk in policistov murskosoboške policijske uprave je namreč 47 let.

»Policija si z aktivno kadrovsko politiko prizadeva v svoje vrste privabiti čim več novih kandidatov za policiste. Seveda si vsi skupaj želimo tudi pomladiti policijo, saj je povprečna starost v slovenski policiji 42 let. Vsekakor je tudi interes naše policijske uprave, da se zaposlijo mladi in novi kandidati. Verjamem, da bomo uspešni.«

Nam lahko strnjeno navedete najbolj očitne razlike med leti, ko ste začeli delati pri policiji, in današnjimi razmerami.

»Biti policist pred 20 leti in danes je drugače. Vse se odvija hitro, da o pričakovanjih ne govorim. Dejansko je za delo policista potrebno široko znanje. Razlike so tudi v varnostnih razmerah in varnostnih zahtevah. Vrednotenje našega dela nekoč in danes se razlikuje. Prav tako se je zahtevnost izvajanja naših nalog in našega poslanstva v nekaj preteklih letih bistveno spremenila. Tudi o vrednotah posameznika in družbe bi se dalo veliko povedati.«

damir-ivančič, policija-murska-sobota
Nataša Juhnov
Slika je simbolična.

Ali držijo kritike policistov, ki odhajajo v pokoj, da je današnja policija odtujena od ljudi?

»Lahko se naveževa na prejšnje vprašanje in odgovor. Sam menim, da se nismo odtujili od ljudi. Kvečjemu imamo pogosto priročen izgovor, da imamo veliko dela in da preprosto nimamo časa.«

Pod vašim vodstvom se je Policijska uprava Murska Sobota vseeno zelo približala ljudem.

»Primarni namen policijskega dela v skupnosti je sodelovanje. To pomeni tudi boljše zagotavljanje varnosti. Treba je poudariti, da ima vsako območje posamezne policijske postaje svoje posebnosti in temu primerno smo organizirali policijsko delo. Osnova je, da smo dostopni in da nam ljudje zaupajo. Držimo se vodila Skupaj z ljudmi za varno lokalno skupnost. Za dobro sodelovanje z lokalno skupnostjo je bilo veliko narejenega, od usposabljanj znotraj policije, preventivnih aktivnosti, konferenc, okroglih miz, delavnic, druženj in še bi lahko naštevali.«

policija pomurje varnost