Pogovor ob našem srečanju je hitro nanesel na nastop Damjana Šebjana v šovu Zvezde plešejo. Njegov prijatelj Miha Zupan, ki je tam sodeloval, si je namreč zaželel, da bi ga pri zadnji točki spremljali kolegi. Tako je Sobočan zbral skupino 22 gluhih prijateljev in z njimi nastopil v super finalu. »Poudarek je bil na gibanju rok, na kretnjah. Prikazovali smo prevod izbrane pesmi, na katero je Miha plesal,« je pojasnil. Na vprašanje, če bi se tudi sam kdaj podal v plesne vode, je hitro odkimal in se nasmehnil, da ga ples ne mika. Je pa aktiven v športu. Je dolgoletni član košarkarske reprezentance gluhih in njegova želja je, da bi športno pot zaključil na naslednji olimpijadi.
Preberite še
Odpri v novem zavihku![Predstavitev knjige Mateje Gaber Svet je drugačen.](http://cdn.kme.si/public/images-cache/810xX/2025/02/11/f0e0c29c73083d76ec006341e3ce648a/67ab1eeb6472b/f0e0c29c73083d76ec006341e3ce648a.jpeg)
Mateja Gaber predstavila novo knjigo
Gre za nadaljevanje njenih spominov iz prve knjige, v kateri je opisovala mladost v rojstni Soboti.
Zadnje dni ga zaposlujejo predvsem priprave na festival, ki ga bo novembra pripravil v Gledališču Park. Ta bo obsegal tri gledališke predstave, sodeloval pa bo z italijanskim in ruskim igralcem. »Ta dogodek bo v počastitev slovenskega znakovnega jezika, ki ga obeležujemo v novembru od leta 2014 naprej,« je Damjan v znakovnem jeziku pokazal tolmački Mirani Žnidarič.
Šebjan je predvsem vesel, da se v družbi v zadnjih letih zmanjšujejo predsodki in stereotipi do drugačnosti. »Veliki premiki so. Včasih sicer še naletiš na kakšno oviro, ampak jih je čedalje manj. Se pa jaz s tem ne obremenjujem, nikoli se nisem sramoval svoje gluhote. Enak sem kot vsi, moja ovira je le komunikacija,« je pojasnil. Ravno zaradi tega, da bi ljudje bolj spoznali svet in kulturo gluhih v svojih gledaliških predstavah, obiskih po osnovnih šolah in na delavnicah, uči osnov znakovnega jezika.
Aktualne predstave, s katerimi gostuje po Sloveniji, so Abeceda, Smeti in Potovanje po svetu. Vse so poučne, v zadnji denimo s pantomimo in znakovnim jezikom na hudomušen način prikazuje kulturo posameznih držav. »Dobivam pozitivne komentarje, še posebej otroci dajo svoj pečat. Veseli so, da me spoznajo, sprašujejo me, zakaj ne slišim, od kdaj in podobno. Tako sem večkrat presenečen, kako mi majhni otroci postavljajo pametna vprašanja o mojem življenju.« S tem, ko že zgodaj pridobivajo informacije oziroma so ozaveščeni o gluhi populaciji, je tudi manj predsodkov. Slovenski znakovni jezik bo na primer tudi možen kot izbirni jezik v osnovnih šolah.