Na današnjem dogodku ob Dnevu lokalne hrane je Zelena točka, ki skuša potrošnikom omogočiti vpogled v faze pridelave zelenjadnic od njihove posaditve na njivi, do trenutka, ko je postavljena na polico v njihovi trgovini, predstavila program sledljivosti na osnovi tehnologije veriženja blokov (blockchain). Program sledljivosti, ki deluje po principu skeniranja QR kode s pametnim telefonom, je Zelena točka vzpostavila v sodelovanju s Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, s programom pa je trenutno možno slediti trem zelenjadnicam, in sicer solati kristalki, rumeni papriki in blitvi.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV Kančevcih slovesno ob srebrni maši brata Milana
Župnik Milan Kvas je novo mašo opravil leta 1999, v Kančevce je prišel leta 2016.
V prihodnje bo sledljivost razširjena na preostale lokalne proizvode, s programom pa želijo njeni snovalci zagotavljati transparentnost in preprečevati goljufije, potrošniku pa zagotoviti vpogled v tako imenovano zgodovino izbranega proizvoda, ki vključuje njegovo zasaditev, rast in spravilo ter transport do prevzema v trgovini.
Kot je pojasnil Denis Topolnik, predsednik zadruge Skupina vrtovi panonski, v okviru katere deluje trgovina Zelena točka, želijo delovati čim bolj napredno in transparentno, zato so preko Inovacijsko tehnološkega grozda Murska Sobota, ki ga je ustanovila zadruga, vključeni v različne evropske projekta s področja novih tehnologij in razvoja kratkih dobavnih verig, hrati pa so "živ laboratorij", ki je odprt inovacijski ekosistem, ki integrira raziskave in inovacijski proces v okolju.
Na novinarski konferenci ob Dnevu lokalne hrane so sodelovali Maša Žagar, v. d. generalnega direktorja Direktorata za kmetijstvo, Aleksander Jevšek, župan Mestne občine Murska Sobota, Denis Topolnik, predsednik zadruge Zelena točka Trans in Muhamed Turkanović s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru. Program je povezovala Saša Štraus iz ITC Murska Sobota.