Lončarsko vas Filovci – muzej lončarstva in cimprač je skupinam obiskovalec predstavljal Grega Bojnec, ki je tretja generacija lončarjev v tej družini. Pred njim sta bila lončarja že oče Alojz in dedek Alojz. Dan odprtih vrat so organizirali v sodelovanju s TIC-em Moravske Toplice ob letošnjem Dnevu evropske kulturne dediščine v okviru akcije Odprta vrata dediščine v Občini Moravske Toplice.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
Grega Bojnec je povedal, da je v eni cimprači muzej lončarstva, v kateri so na ogled tudi izdelki Filovskih lončarjev, ki jih je bilo več kot sedemdeset. Ti so svoje izdelke prodajali doma ali jih vozili na sejme. Drugo cimprano hiišo pa bodo obnovili in bo namenjen tradicionalni kulinariki. Na zgradbi cimprače, ki jo bodo obnovili, so že zamenjali kritino, zamenjali pa jo bodo tudi na drugi cimprači. V eni zgradbi je tudi tradicionalna krušna peč, v drugi pa je na ogled značilna črna kuhinja.
V zgradbi ob cimpračama je prodajalna keramike, kjer so na voljo tako tradicionalni, kakor tudi sodobnejši izdelki. Spominkov pa bo potrebno nareditiveč, saj so čez poletje pošli, dodaja Grega Bojnec. V starem gumnu je na ogled kopasta peč, kakšno so nekoč uporabljali filovski lončarji in v njej izdelovali značilne črne lončarske izdelke. V Lončarski vasi Filovci za organizirane skupine pripravljajo predstavitve, večkrat pa jih obiščejo tudi skupine šolarjev. Pri tem se lahko obiskovalci tudi preizkusijo v lončarjenju in naredijo svoj prvi lončarski izdelek.
Že naši predniki so vedeli, da ima glina zdravilne učinke, tako pri uporabi izdelkov iz nje v gradbeništvu in kuhinji, kakor tudi, če se posvetimo lončarstvu in izdelujemo izdelke, dodaja Grega Bojnec. Filovski lončarji so bili znani po kakovostnih izdelkih, ki so bili narejeni tako, kot so jih izdelovale že prejšnje generacije. Družina Bojnec je ob strokovni pomoči etnologov, konservatorjev in arhitektov v središču Filovcev oblikovala prostor, muzej na proste, ki povezuje ljudsko obrt s panonsko arhitekturo. Izdelke lončarjev iz Filovec in okolice je arhitekt Jože Plečnik tudi mojstrsko vključi v cerkev Gospodovega vnebohoda v Bogojini.