Letošnja tema mednarodnega dneva babic poudarja prvo od treh strateških smernic, ki so bile določene v strategiji Mednarodne zveze babic 2017–2020, to so kakovost, pravičnost in vodenje. Babice, ki utirajo pot s kakovostno obravnavo, niso pomembne le pri zagotavljanju varne nosečnosti in poroda za ženske in njihove novorojenčke, temveč ob tem poskrbijo tudi za spoštljivo, ustrezno in kakovostno obravnavo v času prehoda v materinstvo, ob današnjem dnevu sporočajo iz Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov (Zbornica – Zveza).
"Babice so najboljša možna izbira za skrb in obravnavo žensk v času nosečnosti, poroda in poporodnega obdobja, za otroke in celotno družino. Ženske in njihovi otroci, ki prejmejo kakovostno obravnavo s strani babic, predstavljajo temelj zdrave družbe. To se kaže še dolgo izven obporodnega obdobja," je ob mednarodnem dnevu babic povedalaMateja Pogorelc, predsednica Sekcije medicinskih sester in babic pri Zbornici – Zvezi.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuNa razgovoru so jo spraševali o družini, zagovornik ugotovil diskriminacijo
Prepovedano je zahtevati podatke o družinskem oziroma zakonskem stanu, nosečnosti, načrtovanju družine.
Saša Lainšček iz Markovcev je šele pred kratkim, in sicer decembra, diplomirala iz babištva, in trenutno čaka, da bi se v tem poklicu tudi zaposlila. Že v osnovni šoli je ugotovila, da ima rada delo z ljudmi, v srednji zdravstveni šoli pa se je potem dokončno odločila, da se bo izobraževala za babico. "Ker je delo z dojenčki prijetno in zanimivo," pove, seveda pa je lahko tudi zelo stresno.
Nekaj izkušenj z delom babice je nabrala v okviru študijske prakse, ki jo je opravljala v porodnišnicah v Murski Soboti in Ljubljani. Delo babice je, pravi, v obeh zelo podobno, s tem da se je v ljubljanski porodnišnici pogosteje srečevala tudi s težjimi primeri. Tudi zaradi manjšega števila rojstev kot nekoč po babicah trenutno ni velikega povpraševanja, meni mlada babica, ki je med čakanjem na zaposlitev opravljala pripravništvo za poklic zdravstvenega tehnika na otroškem oddelku murskosoboške bolnišnice. Seveda pa bi najraje delala v porodni sobi. "Trenutek, ko prisostvuješ prihodu novega družinskega člana na svet, je nepopisno lep, to so izjemni trenutki sreče in veselja," pove. In občutki ob današnjem prazniku? "Ponosna sem."
Ideja o praznovanju mednarodnega dneva babic se je na pobudo različnih babiških združenj, ki so bila vključena v Mednarodno zvezo babic (ICM), rodila v poznih 80. letih prejšnjega stoletja, uradno pa mednarodni dan babic praznujemo od leta 1992. Letošnji praznik babic Sekcija medicinskih sester in babic, ki deluje pod okriljem Zbornice – Zveze, obeležuje s številnimi dejavnostmi, med drugim s tradicionalnim druženjem babic v Celju, aktivnostmi, ki potekajo na ginekološko-porodniških oddelkih, ter babiškim tekom.
Zbornica – Zveza bo mednarodni dan babic, ki ga obeležujemo 5. maja, in mednarodni dan medicinskih sester, ki poteka 12. maja, obeležila s16. simpozijem zdravstvene in babiške nege, ki bo pod geslomZdravje je človekova pravicapotekal 11. maja v Cankarjevem domu v Ljubljani.