Kot so zapisali v Pomurskem muzeju Murska Sobota, so na ta dan v Slovenskih Goricah dopoldan hodili od hiše do hiše tepežkat dečki in deklice, ki so voščili članom družine vse dobro, v zameno pa dobili darove. "Po 12. uri so tepežkanje prevzeli mladeniči, ki so hodili predvsem k dekletom, ki so jih radi videli. Nekateri so jih po pripovedovanju starejših tako prebili, da so bile marogaste, ampak to je pomenilo rodnost; večkrat, kot si udaril, bolj rodna naj bi bila dekla. Sicer pa je tepežkanje veljalo za blagoslov; starejšim naj bi to prineslo zdravja, dekletom ženina, živali naj bi se bolje redile, celo po deblih dreves so švrknili, da bi naslednje leto bogato obrodila," so nadaljevali zapis.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
V Prekmurju so ponekod hodili tepežkat en dan prej, ob tem pa govorili 'Rodi, rodi, dekle k moži'.