vestnik

David Klobasa v dvorcu Rakičan o nesoglasjih: “Čas je za manj ideoloških razhajanj”

Janja Cör, 31. 5. 2024
Jure Kljajić
Okrogla miza: kakšno prihodnost si želimo?
Aktualno

Župan Svete Trojice in kandidat za evropskega poslanca David Klobasa se je na obisku v Prekmurju s sogovorniki dotaknil številnih perečih tem.

V dvorcu Rakičan je potekala živahna diskusija o trenutno najbolj aktualnih temah, kjer je David Klobasa skupaj s sogovorniki naslovil razne problematike in družbene probleme, kot so duševno zdravje, gospodarstvo, zdravstvo in še kaj. Srečanja so se udeležili še Sabina Markoli, Smiljan Fekonja, Lucija Kos in Anton Omar.

david-klobasa, nsi, ris, okrogla-miza, dvorec-rakičan
Jure Kljajić
Okrogla miza: kakšno prihodnost si želimo?

Klobasa, ki se na listi Nove Slovenije poteguje za evropski stolček, je že uvodoma izpostavil pomen spoštovanja in medsebojnega sodelovanja, kar je bila tudi rdeča nit pogovora: “Verjamem, da nam lahko uspe povezati drugače misleče s spoštovanjem, da nam lahko uspe premagati enoumje,” ob tem pa poudaril, da se stvari le stežka premaknejo, če vidimo zgolj nasprotja.

Zakonodaja in birokracija zavirata napredek?

To je nekaj, s čimer so se strinjali vsi sogovorniki. Enotno je tudi mnenje, da v Sloveniji veliko ovir in preprek predstavlja zakonodaja. Sabina Markoli, doktorica dentalne medicine in podpredsednica Strokovnega Združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov, pojasnjuje, da se ne strinja s trenutnim početjem vlade. Javno zdravstvo bi se po njenem mnenju moralo ponovno definirati, ob tem pa dodaja, da je zdravstvo dejavnost, kjer mora vsak posameznik dobiti ustrezno zdravstveno storitev, ko jo potrebuje. Največ težav vidi predvsem v zakonodaji, ki ZZZS-ju omogoča, da je ‘država v državi’, da vodi politiko, da določa standarde in normative, izvajalcem pa določa, na kakšen način delujejo. Tudi lastnik gostilne None in podžupan Svete Trojice Smiljan Fekonja opaža podobno. Zakonske zahteve namreč omejujejo podjetnike, bodeče so najbolj nesmiselne zakonodaje in birokracija, nekaj, s čimer se v sosednji Avstriji ne ukvarjajo v tolikšni meri: “Treba je posneti primer dobre prakse, jo aplicirati tudi pri nas.”


Da postaja vse bolj zahtevno še navaja Anton Omar, ki vodi priljubljeno Pekarno Omar, ne le, da je vedno več predpisov, tudi prispevki so se občutno zvišali. Ti so v primerjavi s preteklimi leti zrasli v nebo.

david-klobasa, nsi, ris, okrogla-miza, dvorec-rakičan
Jure Kljajić
Okrogla miza: kakšno prihodnost si želimo?

 Neenakopravnost 

Prepreke, ki jih diktira zakonodaja, pa niso edina težava, s katero se soočamo kot družba. Kljub sodobnemu in napredno usmerjenemu svetu po mnenju prisotnih na nekaterih področjih še vedno ne dosegamo enakopravnosti spolov. To najbolje razume Lucija Kos, nogometašinja, ki je prva v vrsti ŽNK Mura Nona podpisala profesionalno pogodbo: “Punce, dokler treniramo, igramo, (zaslužimo) za sproti.” Pojasnjuje, da je večina deklet morala ob študiju še delati in potem šla na trening: “Zdaj živim te svoje sanje, imam profesionalno pogodbo, ampak ni to, da bom v prihodnosti lahko od tega živela.”

Glede na to, da se Slovenija ponaša z vrhunskimi športniki, bi se v to panogo moralo vložiti več: “Mi se sploh ne zavedamo, kakšne dosežke delajo naši športniki na svetovni ravni. Z res minimalnimi vložki. Zato bi se moralo še bolj pomagati športnikom tekom kariere, da lažje shajajo.”


Poleg enakopravnosti so se dotaknili še duševnega zdravja, pojem, o katerem se v današnjem času še vedno premalo govori.

david-klobasa, nsi, ris, okrogla-miza, dvorec-rakičan
Jure Kljajić
Okrogla miza: kakšno prihodnost si želimo?

Župan o depresiji: “Padeš v en krog, iz katerega misliš, da ni več izhoda"

Klobasi je ta tema izjemno pomembna, saj že v svoji v lokalni skupnosti opaža, da se mladostniki v šestem razredu srečujejo z resnimi duševnimi težavami, kot so bulimija, anoreksija in depresija. Ob tem je priznal, da se je v preteklosti tudi sam boril z depresijo in jo uspešno premagal: “Padeš v en krog, iz katerega misliš, da ni več izhoda", je opisal resnost tovrstnih bolezni.” Zaradi potrebe po dokazovanju in ugajanju ljudem okoli sebe, mu je bilo naenkrat vsega preveč. Ko je imel najtežja obdobja, ljudje tega niso opazili. Zato pa sedaj odkrito govori o tem in spodbuja tudi preostale, da se znebijo predsodkov: “Treba je veliko delati na tem. To ni stvar, ki jo na enostaven način odpraviš, je pa predvsem se treba veliko pogovarjati, ker se včasih te stvari ne naslovijo dovolj.”

 
Spoštovanje in sodelovanje ključna

Ne samo pri duševnem zdravju, tudi drugje se lahko doseže veliko s pogovorom in spoštljivim odnosom. Tudi v politiki. Na vprašanje, ali je možna sprava levih in desnih, so vsi prisotni odgovorili trdilno.  

“Naši pogledi na isto problematiko ne morejo biti tako različni, verjamem, da je čas za novo miselnost, manj ideoloških razhajanj, da se lahko izpelje več operativnih projektov,” je izrazil svoje stališče kandidat za evropskega poslanca. "Pomembno je sodelovanje v dobrobit vseh", je še sklenila Markoli.

Jure Kljajić
Okrogla miza: kakšno prihodnost si želimo?
david-klobasa evropske-volitve dvorec-ris-rakican