Na Gimnaziji Franca Miklošiča Ljutomer (GFML) se je začela mednarodna konferenca Model Evropskega parlamenta mladih (MEP), na kateri sodeluje 90 srednješolcev iz Avstrije, Madžarske, Češke, Slovaške, Nemčije, Italije, Bolgarije, Hrvaške in Slovenije.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Slovenska ekipa, ki jo sestavljajo Breda Gašparič, Živa Buzeti, Nikolaj Dervarič, Matija Šinko, Lora Gržin in Timotej Pukšič, vsi so dijaki ljutomerske gimnazije, trije pa so tudi predsedniki odborov, in sicer Urška Filipič, Meta Štuhec in Nino Erjavec, se je nanjo začela intenzivno pripravljati že januarja. Da bi se lahko čim bolj tvorno vključevali v razprave, so dijaki morali namreč preštudirati veliko gradiva. Sodelovanje na takšni konferenci je pomembno z več vidikov, pravi mentorica slovenske delegacije in koordinatorica MEP za Slovenijo Mojca Rižnar Nedeljko:"Da se mladi družijo in se spoznavajo med seboj, z vsemi podobnostmi in razlikami, da razpravljajo, spoznavajo aktualne teme v Evropi in po svetu, zelo pomembno je tudi, da ob tem utrjujejo znanje angleščine." In da tkejo prijateljske vezi.
Predsednik prvega regionalnega MEP v Ljutomeru leta 2002 Niko Miholič se takole spomni svoje tedanje izkušnje: "Naučil sem se, da lahko spremenimo stvari na bolje, če sodelujemo med sabo." Znanje in izkušnje, ki jih je pridobil z vključitvijo v MEP, so mu v življenju vedno prišle prav, pravi, pridobil je na primer dragocene organizacijske izkušnje, izkušnje javnega nastopanja, razpravljanja in dela v timu. "Vedno bom hvaležen za to." Njegovo sporočilo udeležencem konference danes je, naj uporabijo kasneje to znanje, ki ga bodo pridobili, naj so aktivni in naj se čim bolj vključujejo v razprave.
"Demokratični dialog, poslušanje drugače mislečih, razumevanja drugačnosti se ne da naučiti, lahko pa se privzgoji in tako postane standard obnašanja," je ob odprtju MEP izpostavil ravnatelj GFML Zvonko Kustec. Udeležence je pozdravil tudi minister za zunanje zadeve Karl Erjavec in med drugim dejal, da bo tak model mlade opogumil deliti svoje poglede in ideje ter poslušati in razumeti drug drugega.
Najpomembnejše je sodelovanje, to namreč prinese več koristi kot pa tekmovanje, je v nagovoru udeležencem poudaril predsednik Generalne skupščine MEP v Ljutomeru Luka Hauko, dijak tretjega letnika GFML. "Nihče ne more žvižgati simfonije, potreben je orkester, da jo zaigra," je dejal. Izrazil je željo, da bi MEP v Ljutomeru prinesel veliko konstruktivnih razprav.
Delegati MEP na GFML v Ljutomeru bodo razdeljeni v šest odborov (za kulturo in izobraževanje,za gospodarske zadeve, za varnost in obrambo, za enakost spolov, za mednarodno trgovino inza regionalni razvoj). Generalna skupščina MEP 2018 bo v torek v dvorani ŠIC Ljutomer, kjer bodo udeleženci sprejeli šest resolucij, ki jih bodo nato poslaliv Evropski parlament v Bruselj. Sklepna slovesnost bo v torek ob 17. uri.
Več o MEP na GFML v prihodnji številki Vestnika.