Novela dijakom in študentom ob izpolnjevanju določenih pogojev omogoča istočasno prejemanje državne in Zoisove štipendije, določa pa tudi korekcijo zakonodaje, da štipendisti od 1. januarja 2024 ne bodo prejeli nižjih nakazil štipendij.
Pri državni štipendiji gre za dopolnilni prejemek, namenjen dijakom in študentom, ki se izobražujejo in izhajajo iz socialno šibkejših družin, medtem ko je Zoisova štipendija namenjena dijakom in študentom kot spodbuda za doseganje izjemnih dosežkov in s tem ustvarjanje dodane vrednosti na področju znanja, raziskovanja, razvojne dejavnosti in umetnosti. Sprejeta novela zakona dijaku ali študentu iz socialno šibkejšega okolja, ki dosega izjemne dosežke, z novim šolskim letom 2024/2025 omogoča istočasno prejemanje državne in Zoisove štipendije. Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti predvidevajo, da bo dodatnih prejemnikov državnih štipendij za šolsko leto 2024/2025 okoli 4000.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Novela zakona prav tako določa, da državne štipendije s 1. januarjem 2024 ostanejo na enaki višini, kot bodo znašale konec leta 2023. Štipendistke in štipendisti bodo v januarju 2024 prejeli nove odločbe, s katerimi bo odločeno o višini državne štipendije od 1. januarja 2024. Vlog ni treba oddajati, saj bodo centri za socialno delo izdajali odločbe po uradni dolžnosti.
Ena izmed novosti je tudi prenos Ad futura štipendije na Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije in Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje.
Novela zakona je poenotila tudi poimenovanje in uskladitve zakonodaje z novim konceptom izbora in sofinanciranja šolskih tekmovanj, ki ga je maja 2021 sprejelo takratno Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Takrat sprejeti Pravilnik o sofinanciranju šolskih tekmovanj je tekmovanja razvrstil na selekcijska in interesna, kar pa je bilo v neskladju s terminologijo, določeno v Zakonu o štipendiranju.