Dijakinja ljutomerske gimnazije se je udeležila mednarodnega foruma talentov International Swiss Talent Forum (ISTF), ki je za mlade med 18. in 23. letom starosti potekal v Švici, udeležiti pa se ga je mogoče zgolj s povabilom ISTF. Letošnjega dogodka se je udeležilo 63 mladih s celega sveta.
Udeležbo na dogodku ji je omogočila raziskovalna naloga na temo izolacije barvil iz invazivnih vrst, ki jo je izdelala lansko šolsko leto in z njo tudi tekmovala na tekmovanju Mladi raziskovalci pod okriljem Zveze za tehnično kulturo Slovenije.
Na pot v Lozano, kjer je mednarodni forum potekal, se je dijakinja odpravila 7. februarja z ljubljanskega letališča, ob prihodu pa se je namestila v SwissTech Hotelu, kjer se je začelo spoznavanje z vrstniki. "Naše prvo druženje je bilo videti kot hitri zmenki, kar je pomenilo, da smo imeli približno dve minuti za pogovor z drugo osebo, nato smo šli naprej. S seboj smo morali prinesti tudi prigrizke, značilne za našo državo oziroma pokrajino," je povedala.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Prvi dan srečanja so mladi preživeli na fakulteti Swiss Federal Institute of Technology Lausanne, ki se uvršča med najboljše v Evropi, tam so si ogledali laboratorije in delavnice, ki so na voljo študentom, v naslednjih dneh pa je sledilo delo. Tema letošnjega dogodka je bilo krožno gospodarstvo, nanjo pa se je navezovalo pet izzivov, za vsakega sta bili na voljo dve skupini. Še pred prihodom so si udeleženci sami izbrali izzive, Kristina si je izbrala prehod od embalaže za enkratno uporabo v svetovnem dostavnem poslovanju. Skupino 2B, katere članica je bila, je sestavljalo šest članov iz različnih koncev sveta.
Kot je pojasnila dijakinja, so v prvem krogu druženja izpostavili problem, ki je bil temelj za njihovo končno predstavitev. Zamislili so si majhno podjetje ZipBack, njihov produkt pa bi lahko v prihodnosti nadomestil embalažo za enkratno uporabo. Izziv, ki so ga pri tem naslavljali, je bil poskušati izboljšati pot med podjetjem, trgovci in kupci.
Pred drugim krogom srečanja so se udeleženci razdelili v dve skupini, Kristina je bila v tisti, v kateri so morali svoje ideje izraziti s sestavljanjem kock, tako pa so se naučili pomembnosti povezave med možgani in rokami. "Sledil je drugi krog druženja, v katerem so se morali znotraj skupine odločiti, kako bodo rešili svoj zastavljeni problem, pri tem pa so bili pozorni na upoštevanje socialnega vpliva, ekonomičnosti, vpliva na okolje in izvedljivost. Pri iskanju rešitev smo uporabljali nekatere metode, ki smo se jih naučili." Po napornem dnevu so le prišli do rešitve in skupne odločitve.
V tretjem krogu srečanja so si morali člani posameznih skupin izbrati še druge delavnice, na katerih so pilili različne veščine. Kristina je izbrala delavnico o vizualizaciji, ki jim je ponujala učenje o tem, kako na hitro s skiciranjem predstaviti svojo idejo. V zadnjem krogu srečanja so člani skupine nato še predstavili svoje delo, napisali krajši članek ter povzetek o reševanju izziva, zadnji dan druženja pa so si ogledali predstavitve vseh skupin.
Po štirih dneh v Švici se je Kristina Genc, polna novih izkušenj, znanj in poznanstev, vrnila v domače okolje, vesela pa je, da je sprejela povabilo, saj je bila to, kot je povedala, izkušnja za življenje.