Udeleženci so se že tradicionalno zbrali na dvorišču beltinskega gradu, kjer sta jih nagovorila predsednik Dimekov Slavko Horvat in župan Občine Beltinci Marko Virag, Oba sta poudarila pomen ohranjanja kulturne dediščine, pa tudi dejstvo, da kolesarjenje s starodobnimi in sodobnejšimi kolesi zelo koristi zdravju in boljšemu počutju. Ob Dimekih so se kolesarjenja udeležili še člani iz drugih slovenskih društev lastnikov starodobnih koles, prišli pa so tudi iz sosednjih držav. Tudi letos so bili številčni iz Hrvaške, kjer je tako kot v Pomurju precej dobro organiziranih društev.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuOdbojka: Pucončanke v gosteh premagale Prevaljčanke
V 9. krogu prve B-lige za odbojkarice je Murexin Puconci v gosteh premagal Prevalje, končni izid je bil 0 : 3.
Po Beltincih in okoliših vaseh se je tudi tokrat vila dolga kolona. Najprej so se peljali s starodobnimi kolesi, za njimi z navadnimi kolesi, potem pa še z motornimi kolesi in s starodobnima traktorjema. Od Beltincev so se popeljali do Lipovec, od tam pa do Gančanov in Lipe, od koder so se vrnili na dvorišče beltinskega gradu, kjer so organizirali druženje. Ob 20-letnici društva, ki so jo zaradi pandemije obeležili šele letos, so pripravili razstavo v prostorih beltinskega gradu z naslovom Naših 20 let – Društvo Dimek Beltinci. Izdali so tudi zbornik, v katerem so predstavljene njihove aktivnosti, v beltinskem parku pa so postavili novo repliko starodobnega kolesa, ki je iz časa okrog leta 1900.
Društvo je bilo uradno ustanovljeno leta 2001, a so se že pred tem družili lastniki starodobnih koles, ki so sodelovali s starimi kolesi na Lendavski trgatvi in drugih etnološko-kulturnih prireditvah. Predsednik Dimekov je bil od začetka pa do smrti pred dvema letoma Avgust Farkaš. Člani so iz beltinske občine, pa tudi iz drugih prekmurskih občin. Na začetku je bilo 17 članov, pozneje pa se je število povečalo na petdeset. Po njihovem vzgledu so ustanovili sorodna društva še v Turnišču, Veliki Polani in drugje. S temi društvi in drugimi društvi iz Slovenije in tujine zelo dobro sodelujejo in se tudi udeležujejo njihovih voženj s kolesi in drugih aktivnosti in prireditev.
S svojimi kolesi pogosto popestrijo tudi dogajanje na prireditvah v občini in drugje po Pomurju. Ob reliju vsako leto organizirajo v beltinskem gradu še razstavo, v katero vključujejo dokumentarno gradivo o zgodovini kolesarstva in kulturni dediščini v občini sploh. Društvo so poimenovali po Imreku (Mirku) Baligaču Dimeku, ki je bil velik ljubitelj narave, rekreacije in planinarjenja. V beltinskem parku urejajo muzej na prostem z replikami starodobnik koles v sodelovanju z Občino Beltinci in Zavodom za turizem, kulturo in šport Beltinci. Nekateri člani društva imajo tudi več starodobnih koles. Vozijo se v oblačilih, kakšna so nosili, ko je bilo kolo narejeno. Pogoj, da je kolo starodobnik je, da je staro vsaj petdeset let, in da je vozno.