vestnik

Direktor Pomurskega sejma: Organizatorji dogodkov na robu preživetja

STA, 8. 10. 2020
Aleš Cipot
Janez Erjavec
Aktualno

Ukrepi za omejevanje širjenja novega koronavirusa so močno prizadeli organizatorje sejmov oz. širši sektor prirejanja dogodkov. Organizatorji sejmov in dogodkov so se tako znašli na robu preživetja, pred propadom jih lahko reši le še pomoč države, je opozoril direktor Pomurskega sejma Janez Erjavec.

Kot je v javnem prispevku zapisal Erjavec, so sejmarji in celoten sektor organizacije dogodkov ukrepe z odpovedmi prireditev vzeli kot prispevek k reševanju globalne zdravstvene krize.



"Upali smo, da bo ta kriza trajala zgolj nekaj mesecev in da bo potem mogoče spet prirejati dogodke. Žal pa je situacija takšna, da stojimo sejmarji in preko 350 podjetij industrije srečanj po osmih mesecih ukrepov, ki so nam onemogočili dejavnosti, pred dilemo, kako naprej." je navedel.

V Pomurskem sejmu, ki na sejmišču v Gornji Radgoni med drugim organizira veliki mednarodni kmetijsko-živilski sejem Agra, letos pričakujejo izpad prihodka v višini 1,87 milijona evrov. V primerjavi z 2019 bo prihodkov manj za 92 odstotkov. Kljub temu so v podjetju obdržali zaposlene in septembra prek spleta izvedli tudi večji del letošnjega sejma Agra.

e35baeded8fa689a55bb347cb5f69d88
Bernarda B. Peček
Sejmi in celoten sektor organizacije dogodkov sta tako po njegovem prepričanju za državo strateškega pomena, pri čemer v celotni zgodovini nista bila deležna nobene posebne pomoči.

A finančne posledice za družbo bodo ob izpadu dogodkov v živo, ki s seboj potegnejo še številne druge dejavnosti, večletne, napoveduje Erjavec. "Če ne bomo kmalu deležni posebne pomoči ali možnosti za nadaljnje delo, pa bodo tudi usodne za preživetje," je pesimističen. Boji se, da bo tako tudi za druge slovenske organizatorje sejmov in dogodkov. "Največjo škodo pa bo na koncu imela država," je pristavil. Po Erjavčevih besedah so namreč sejmi v preteklih letih in desetletjih, skupaj s celotnim sektorjem organizacije dogodkov veliko prispevali k promociji Slovenije, slovenskega gospodarstva in h krepitvi prepoznavnosti države v svetu. Sejmi so namreč tudi odraz uspešnosti države, je pristavil.



Preko predstavitev na mednarodnih sejmih v Ljubljani, Celju in v Gornji Radgoni so evropska ter svetovna podjetja in institucije iskale tudi priložnosti na slovenskem trgu in jih na koncu v delu tudi uresničile z investicijami in gospodarskim sodelovanjem.

a79ffb6cb3435e83a3381724fff1ae37
Timotej Milanov
Sejmarji se po njegovih besedah zavedajo, da bo trg po tej epidemiji še bolj neizprosen.

"Prvič v zgodovini sejmarstva v Sloveniji stojimo sejmarji in z nami povezan sektor organizacije dogodkov v položaju, ko moramo državo prositi, naj nam pomaga, kot pomaga tudi drugim prizadetim dejavnostim," ugotavlja Erjavec.

Sejmarji se po njegovih besedah zavedajo, da bo trg po tej epidemiji še bolj neizprosen kot do sedaj, zaradi česar je še toliko bolj pomembno, da preživita sejemska dejavnost in sektor organizacije dogodkov.

sejem koronavirus kriza