Z vzpostavitvijo dveh novih evidenc na področju upravljanja z vodami se bodo skrajšali številni postopki na področjih upravljanja z vodami, urejanja prostora in graditve objektov ter omogočili učinkovito upravljanje z vodami v Sloveniji.
Gre za dokument, ki je bil v javni razpravi dobro leto in so v času javne razprave imeli lastniki zemljišč in lokalne skupnosti možnost dajanja pripomb. Novi evidenci sta javno in brezplačno dostopni v Vodnem katastru, ki ga vodi in vzdržuje DRSV v okviru spletnega portala eVode ter prikazani grafično v okviru Atlasa voda. V okviru določitve vodnih zemljišč in obnove podatkov hidrografije je MOP pripravil tudi Pravilnik o vodnem katastru in Pravilnik o podrobnejšem načinu določanja meje vodnega zemljišča celinskih voda, v katerih so jasno določeni splošni postopki vzdrževanja ter podrobnejši postopki za vzdrževanje zbirke podatkov o vodnih zemljiščih.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV beltinski občini načrtujejo več krožišč
Proračuna za leti 2025 in 2026 prestala prvo obravnavo, sredi januarja pa se je iztekla javna razprava.
Atlas voda omogoča natančen grafični vpogled v prostorske enote (katastrske občine). Prikazane so osnovne vodarske prostorske enote s podatki o hidrografiji, površinskih in podzemnih vodah ter pristojno enoto DRSV za upravljanje z vodami. V obvladovane poplavne ogroženosti zajema akcijski načrt interventnih aktivnosti za posamezna območja, gradbene protipoplavne ukrepe, območja pomembnega vpliva poplav, karto poplavne nevarnosti in opozorilno karto poplav. V urejanju voda je zajeta vodna infrastruktura in vodne pregrade, prikazana so tudi izvedena dela na področju urejanja voda pred dvema letoma.
Poglavje o varstvu voda ponuja pregled nad kanalizacijskim omrežjem in objekti, komunalnimi čistilnimi napravami in agromelioracijaskim omrežjem in objekti. V vodovarstvenih območjih so ta opredeljena na državni in občinski ravni, prikazana so vodna zajetja, atreški vodonosniki in vrelci. Razdelan je tudi pregled nad rabo vode, ki zajema vodovodna omrežja. Izredno pomembno je, da so v rabi vode prikazane točke za koncesijsko rabo vode in izdana vodna dovoljenja. Monitoring na področju voda prikazuje meritve in izvajanje monitoringa na vseh vodah. V posebnih kartah so zbrani tudi drugi pomembni podatki – povprečne letne padavine, letna temperature, pokritost tal ipd. Skratka gre za celovito zbirko podatkov, ki niso ozko vezani samo na vodna zemljišča ob rekah in potokih, kot ga laično razumemo.