Akvaponični sistemi, ki so po svetu čedalje bolj razširjeni, nimajo negativnih vplivov na okolje in kakovost življenja, kot ga ima klasično intenzivno kmetijstvo, saj za pridelovanje zelenjave in gojenje rib uporabljajo le vodo, ki ves čas kroži po različnih akvaponičnih sistemih. V tovrstnih vrtovih zato ni okopavanja, pletja ali zalivanja gredic, tudi pridelana hrana pa je bolj kakovostna in bogata s hranili, je pojasnila Nataša Gerič Pal, direktorica podjetja Evitel, ki je postavilo turistično naselje Goričke iže.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Na slavnostni akademiji nagradili šole, učence in dijake ter mentorje
Murskosoboški regionalni center Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) je v sklopu festivala Inovativnosti, Znanosti in Ustvarjalnosti mladih (IZUM) pripravil slavnostno akademijo. Na njej so podelili priznanja učencem in dijakom za državno tekmovanje iz znanja logike, osnovnim in srednjim šolam so podelili statuse raziskovalnih šol, prav tako so nagradili šole, ki so se najbolj izkazale z razstavljenimi izdelki, ter mentorje.
V akvaponičnem vrtu, ki je zasnovan kot kapljica, so v Križevcih pridelali prvo akvaponsko solato, ki pa so se jo odločili podariti. Kot je pojasnila Gerič Palova, je v tem času pomembno, da tudi na tak način širimo pozitivne zgodbe in pomagamo drugim po svojih najboljših močeh. Prvo pridelano solato, bogato s hranili, so zato podarili Domu starejših Rakičan, direktorica podjetja Evitel pa je osemdeset posodic solate skupaj z vodjo kompleksa Goričke iže Ines Šeruga predala direktorju doma Zoranu Hoblaju.
Ob predaji solate domu je stekla beseda tudi o prihodnjem sodelovanju, ki je v interesu vseh.