Knjižnica DOSOR-ja je bila skorajda premajhna za vse, ki so se udeležili pogovornega večera z njima, vodenega s strani Radgončanke Sabine Barbarič.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Na slavnostni akademiji nagradili šole, učence in dijake ter mentorje
Murskosoboški regionalni center Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) je v sklopu festivala Inovativnosti, Znanosti in Ustvarjalnosti mladih (IZUM) pripravil slavnostno akademijo. Na njej so podelili priznanja učencem in dijakom za državno tekmovanje iz znanja logike, osnovnim in srednjim šolam so podelili statuse raziskovalnih šol, prav tako so nagradili šole, ki so se najbolj izkazale z razstavljenimi izdelki, ter mentorje.
»Sem samo bila, potem so me pa našli«
Desa Muck, priljubljena pisateljica otroških in mladinskih del, je na kratko povedala, kako je postala t.i. multipraktik, kot jo je z eno besedo opisala Barbaričeva. »Po srečnih naključjih. Zmeraj sem rada zabavala ljudi. Pisati sem začela že v osnovni šoli, v puberteti pa sem pisanje opustila.« Ob tem je priznala, da ga je na šolskih proslavah vedno polomila, imela pa je obdobje, ko je želela biti čimbolj podobna povprečnim ljudem - s službo, kuhanjem… » Pa mi je življenje nastavljalo pasti, vedno je nekdo poznal nekoga, ki je poznal nekoga,« je razložila. » Srečo sem imela, da sem bila debela – tako sem prišla do vlog. Pri pisanju pa mi kilogrami niso nič pomagali,« je nasmejala vse prisotne. »Sem samo bila, potem so me pa našli.«
Komune so nastale zaradi njegovega »dolga«
Pater Karel Gržan je magister teologije in doktor znanosti s področja literarnih ved. Pri osemnajstih letih je stopil v red bratov kapucinov. »Z radostjo sem duhovnik, s ponosom pa kmet,« je povedal. Že v otroštvu se je najboljše počutil pri stricu na Pohorju. »Mama mi je vedno govorila, da naj grem najprej pozdravit ljudi v hišo, a sem šel zmeraj najprej v hlev. Neizmerno imam rad ljudi, ampak angelske so pa živali,« je dodal. To jima je s prijateljico Deso Muck tudi skupno - oba veže ljubezen do živali. Tudi sam je napisal več kot trideset knjig. Ukvarjal se je tudi s problematiko zasvojenosti in na Razborju pod Lisco ustanovil Don Pierovo komuno za odvisnike, kasneje pa še eno v Kobilju v Prekmurju. Zadnjih osem let, odkar ga je doletela možganska kap, prebiva na kmetiji, ki mu jo je podarila prekmurska družina in jo je uredil s pomočjo prijateljev. » Komuna je nastala zaradi mojega dolga. Na vlaku podzemne železnice v Rimu sem videl, kako je deklica padla v abstinenčno krizo. Njen obraz je bil spačen v krčih, a jaz sem samo zamižal in čakal, da vlak spelje. Njen obraz me je spremljal dolgo, vse do odprtja komun.«
Spoznala sta se ob ustvarjanju velikonočne oddaje
»V okviru velikonočne oddaje smo rabili »malo drugačnega duhovnika« in so me poslali s terensko ekipo v Razborje, kjer je služboval. Bil nam je zanimiv, ker je bil edini, ki je uspešno vpeljal komuno k nam,« je orisala Muckova. Že ob prvem srečanju ga je silovito vzljubila kot človeka. Simpatičnost je bila obojestranska. »Desa Muck se mi je vedno zdela simpatična, opazil pa sem tudi, da ne prenese sprenevedanja, skrivanja. Pred snemanjem z njo sem bil malce živčen, saj smo ljudje navajeni biti nevidni,« je povedal Gržan. Njena simpatična hudomušnost pa, po njegovih besedah, odpre horizont, da izstopiš iz sprenevedanja k pristnosti.
Najbolj pomembni sta toleranca in sočutje
In ravno pristen odnos, v katerih se ne puščamo osamljene, je po njunem mnenju najpomembnejša vrednota. Po besedah patra Gržana je za to pomembno predvsem sočutje, po besedah Muckove pa toleranca – kot predstopnja sočutja. Ljudje smo namreč nagnjeni k obsojanju drugačnih in največkrat zmoremo sočutje le do najbližjih.