Družba Saubermacher Slovenija je julija letos na javni dražbi za 190 tisoč evrov kupila podjetje Industrijska čistilna naprava (IČN) Petišovci in s tem tudi industrijsko čistilno napravo ter še drugo premoženje stečajnega dolžnika. Kupec IČN Petišovci se zdaj pripravlja na dokončanje cevovoda do reke Mure, po katerem bi spuščali prečiščeno vodo iz čistilne naprave, saj je bil doslej zgrajen približno do polovice. V načrtu je, da bi še letos zbrali ponudbe, izvajalec pa bi dela opravil najverjetneje konec tega leta ali v začetku prihodnjega. Ocenjena vrednost del je 250 tisoč evrov. Z dokončanjem cevovoda bo zadoščeno tudi okoljevarstvenemu dovoljenju (OVD) glede načina izpusta odpadnih vod. Tega ima naprava že dlje časa. Naslednji potreben korak lastnika bo posodobitev naprave in procesov.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
IČN je pred leti spadala v kompleks Nafte Lendava v Petišovcih, nazadnje jo je obvladovala družba Petios, ki je prav tako končala v stečaju. Ker je bila kupnina za celotno premoženje družbe IČN Petišovci precej nižja od izklicne cene, ki je znašala 800 tisoč evrov, sta soglasje k prodaji morala dati še ločitvena upnika. To sta družba Technobell iz Kopra in SID banka. Technobell se je znašel v zgodbi IČN Petišovci s tem, ko je pred časom hotel kupiti Nafto Petrochem v stečaju, katere delovanje bi bilo nujno povezano s prečiščevanjem industrijskih odplak, a je aprila 2020 od pogodbe odstopil. Nafta Petrochem je že leta 2012 pridobila soglasje agencije za okolje, da se odpadna voda iz industrijske čistilne naprave preusmeri od potoka Kopica v reko Muro, vendar cevovoda ni zgradila, saj je septembra 2014 končala v stečaju. Tlačnega voda ni dokončala niti družba Petios, ki je IČN Petišovci kupila leta 2017 v stečajnem postopku Nafte Petrochem za 253 tisoč evrov.
Največja zmogljivost čiščenja naprave po OVD je 499.000 kubičnih metrov odpadne vode na leto, podjetje IČN Petišovci pa lahko odstrani na leto še 13.020 ton odpadkov in 2170 ton nevarnih odpadkov. Mednje sodijo mulj in odpadki vodnega vrtanja, odpadne vodne raztopine, mulj in odpadki vrtanja, ki vsebujejo olja. Za koga bo industrijska čistilna naprava predelovala odpadne vode in odpadke ter v kakšnih količinah, še ni znano.