vestnik

Državna proslava na predvečer praznika bo potekala v duhu raziskovanja globin prekmurske duše

STA, Vestnik.si, 15. 8. 2024
Nataša Juhnov
Fotografija je simbolična.
Aktualno

V soboto, 17. avgusta, praznujemo dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom.

Na predvečer praznika bo državna proslava v Beltincih, slavnostna govornica bo predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Ob državni slovesnosti in ob več občinskih prireditvah bo v petek dopoldan v Murski Soboti še osrednja regijska proslava.

Državna proslava bo v petek ob beltinskem gradu in se bo začela ob 20.30, po besedah organizatorja pa pričakujejo od 2000 do 3000 obiskovalcev. Proslave se bo udeležila tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar.


Kulturni program in pomen praznika
Režiserka proslave Mateja Kokol je v sredo povedala, da je želela s programom prikazati razsežnosti prekmurske duše: "Da se čuti povezanost duše z dnom, vodo, zemljo in vesoljem." V program je vključila raznovrstne prekmurske ustvarjalce od ljudske do elektronske glasbe in umetnosti. "Prekmursko dušo čutim v obliki miru, ljubezni in povezanosti," je za STA še povedala Kokol.

V Beltincih se je pred 105 leti "rodilo Prekmurje kot del Slovenije", zato je vsaj 105 razlogov, da svojo državo in tudi Evropo opozorijo na Prekmurje, "kjer živimo delovni, marljivi, pogumni, drzni in inovativni ljudje", je za STA dejal beltinski župan Marko Virag. "Predvsem pa tu živimo ljudje, ki si zaslužimo boljše pogoje ter več spoštovanja. In tako kot mi ponosno povemo, da smo Prekmurci in Slovenci, da bi tudi ostali del Slovenije z zanosom povedal, da so ponosni na nas," je dejal Virag. Po njegovih besedah je vedno znova treba opozarjati, da brez težav sobivajo z drugimi verami in narodnostmi "in če bomo dobili še več priložnosti, bo boljše Prekmurju in tudi Sloveniji".

Gospodarski in socialni izzivi Pomurja


Med več občinskimi slovesnostmi, ki se bodo v dnevih pred praznikom združitve zvrstili v Pomurju, bo ena od odmevnejših v Črenšovcih. Tradicionalno ob tem pred kip Jožefa Klekla starejšega polagajo venec. 10 let zapovrstjo ga je položil takratni predsednik republike Borut Pahor, tokrat pa bo venec položila predsednica Pirc Musar.

Prekmurje je del Pomurske statistične regije, ki ima 27 občin in nekaj več kot 114.000 prebivalcev. Pomurci so splošno zadovoljstvo z življenjem v anketi statističnega urada leta 2022 na lestvici od 0 do 10 ocenili s 7,3, kar je najnižja povprečna ocena. In to se po besedah predsednika sveta Pomurske razvojne regije in župana Svetega Jurija ob Ščavnici Andreja Vrzela, sklada z znanim pregovorom, ki ga Prekmurje in Prekmurci v odnosu s Slovenijo pogosto omenjajo, namreč "daleč od oči, daleč od srca".

Vrzel to omenja tudi v zvezi z aktualno problematiko izgradnje protipoplavnih nasipov ob Muri. "Pri izgradnji teh nasipov bi potrebovali malo zdrave kmečke pameti. Žalostno je in kar ne morem verjeti, da je pripravljenih več milijonov kohezijskih sredstev za protipoplavno zaščito, naši pogovori pa se vrtijo okoli zaščite drevesa, ki ima življenjsko dobo tri leta," je povedal.

Povprečna starost prebivalcev v Pomurju je po podatkih statističnega urada najvišja v državi, delež prebivalcev z višje- ali visokošolsko izobrazbo pa najnižji. Stopnja delovne aktivnosti je bila leta 2022 v Pomurju najnižja med regijami, a po besedah direktorice soboške območne službe zavoda za zaposlovanje Stanislave Perčič je bilo na omenjenem zavodu lani prijavljenih najmanj brezposelnih v zadnjih 15 letih. "Pomurje še vedno beleži nadpovprečno brezposelnost v primerjavi s Slovenijo, vendar pa je število vsako leto manjše. Tudi v letu 2024 se je nadaljeval ta trend zmanjševanja števila brezposelnosti. Konec leta 2023 je bilo prijavljenih 3247 brezposelnih oseb," je pojasnila Perčič.

Prekmurje v gospodarskem smislu počasi napreduje, a je še vedno pod nivojem drugih regij. S povprečno mesečno neto plačo 1200 evrov se sooča s številnimi izzivi. Direktor Pomurske gospodarske zbornice Robert Grah pravi, da so trendi poslovanja gospodarskih družb in samostojnih podjetnikov v Pomurju pozitivni. Razvojne priložnosti regije vidi v visoko tehnoloških delovnih mestih. Ker pa kadri pogosto bežijo tudi čez mejo, je po Grahovih besedah nujna sprememba davčne zakonodaje, vezane na razbremenitev plač.

In čeprav je Prekmurje še vedno pretežno kmetijska regija, kmetje s svojim položajem niso pretirano zadovoljni. Predsednik soboške enote Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Danilo Meolic meni, da se ljudje še vedno premalo zavedajo, kako pomembno je delo kmetov. Po njegovih besedah jih je vedno manj, saj letno propade okrog 10 kmetij v Prekmurju. Kmetje niso samo tisti, ki "ustvarjajo kruh", in to ne le zase, ampak za vse, pač pa ohranjajo tudi slovensko krajino, kar je osnova za turizem, je dodal.

Zgodovinski kontekst


Združitev prekmurskih Slovencev z matičnim narodom je od leta 2006 državni praznik, ki ga zaznamujemo 17. avgusta, a ni dela prost dan. Državne proslave pripravijo vsako peto leto, po Prekmurju pa se zvrstijo številne manjše.

Prekmurje je po prvi svetovni vojni po določilih Pariške mirovne konference pripadlo Kraljevini Srbov, Hrvatov in Slovencev. S tem so bili prekmurski Slovenci po stoletjih, ki so jih preživeli pod Madžarsko, združeni z matičnim narodom. Po koncu prve svetovne vojne je Prekmurje 12. avgusta 1919 zasedla jugoslovanska vojska, 17. avgusta pa je na množičnem ljudskem zborovanju v Beltincih oblast predala civilnemu upravitelju.

praznik prekmurje zgodovina proslava