Že drugo leto zapored morajo bodoči dijaki in študenti odločitev, kam naprej v šolo ali na fakulteto, sprejeti tako, da ne prestopijo praga ustanove, ki jo bodo v prihodnje obiskovali. Informativni dan namreč tudi tokrat poteka na daljavo, na šolah so jim pripravili številne video vsebine, s katerimi jim želijo program približati in jih prepričati, da se jim v novem šolskem letu pridružijo.
Ina Zagorc, dijakinja Gimnazije Murska Sobota
»V tem času smo dijaki 4. letnika na trnih, saj je pred nami pomembna odločitev glede nadaljnjega šolanja. Vsi nas obkrožajo z vprašanji o študiju in za marsikaterega bodočega študenta je to vse prej kot lahka odločitev. Tudi sama sem temu namenila kar nekaj razmišljanja in analiziranja različnih študijskih programov ter smeri in vse to me je pripeljalo do končne odločitve – študij prava na pravni fakulteti v Ljubljani. Na odločitev je pomembno vplivala predstavitev mariborske pravne fakultete, ki se je odvijala v začetku lanskega leta prek aplikacije Zoom. Takrat sem se udeležila različnih predstavitev študijskih programov, vendar me je ta najbolj prepričala. Med drugim sta bila predstavljena pot do odvetniškega poklica in delo odvetnika. Zaradi omenjene predstavitve sem se še nekoliko podrobneje pozanimala o možnostih zaposlitve ter o perspektivah poklica in takrat je padla odločitev. Študij ponuja različne možnosti zaposlitve, vendar sama sebe trenutno najbolj vidim v odvetniških vodah. Udeležila se bom informativnih dnevov ljubljanske in mariborske pravne fakultete, ki bodo potekali na daljavo. Seveda dijaki razumemo trenutne razmere, vendar vseeno menim, da bi v primeru informativnih dnevov v živo dobili veliko boljšo predstavo o delu na posamezni fakulteti ter se tako tudi lažje odločili za smer našega šolanja. Ampak ne glede na to verjamem, da se bodo na vseh fakultetah potrudili ter nam ponudili karseda največ informacij. Moja želja po koncu študija je ostati v Sloveniji in takrat si bom tudi upala razmišljati o lastni odvetniški pisarni. O vrnitvi v domačo regijo bom kar precej razmislila. Trenutno se mi namreč zdi, da so tukaj možnosti za razvoj in uspeh v odvetniškem poklicu majhne, in prav zaradi tega bi rada izkušnje nabirala v nekoliko večjem mestu. Sicer sem tudi sama mnenja, da moramo mladi čim več doprinesti domačemu okolju, ampak se moramo hkrati tudi ravnati po lastnih ciljih in željah. Seveda pa je do študija in njegovega konca še dolga pot in marsikaj se še lahko spremeni.«
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Dora Koša, dijakinja Dvojezične srednje šole Lendava
»Po dolgem premisleku sem se odločila za študij psihologije. Študirala bi rada na mariborski filozofski fakulteti. Imam tudi druge možnosti, toda študij v Mariboru se mi zdi najboljša izbira. Rada bi postala psihologinja, ker želim biti v oporo ljudem v stiski. Mislim, da bi bil ta poklic pravi zame, saj sem zelo empatična in rada pomagam drugim. Zaradi epidemije so letos informativni dnevi samo na daljavo, kakor tudi predstavitve študentskih domov. Seveda bom to možnost izkoristila, čeprav sem nekatere informacije pridobila že prej. Veliko bolje bi bilo seveda, če bi to potekalo v živo, saj ni vseeno, kje se bom izobraževala in stanovala v naslednjih letih. Upam pa, da bomo kljub temu dobili vse informacije. Vesela bi bila, če bi se po končanem študiju lahko zaposlila v domačem okolju. Zaradi razvoja regije menim, da bi bilo dobrodošlo, če bi se mladi lahko zaposlili v domačem okolju. Ker obvladam več jezikov, tudi v tujini ne bi imela veliko težav glede zaposlitve.«
Doris Koša, dijakinja Dvojezične srednje šole Lendava
»Odločila sem se za študij fizioterapije na Almi Mater Europaea v Mariboru ali na zdravstveni fakulteti v Ljubljani. Ta študij sem izbrala, ker imam rada delo z ljudmi ter me zanimata zdravstvo in delovanje človeškega telesa. V poklicu zdravnika se iskreno povedano ne vidim, bi pa bila rada zaposlena na področju zdravstva in zdi se mi, da je fizioterapija prava izbira zame. Udeležila se bom informativnih dnevov zdravstvene fakultete v Ljubljani, medicinske fakultete in Alme Mater Europaea v Mariboru. Informativnih dnevov bi se bolj veselila, če bi potekali v živo, saj tako lahko ocenimo tudi ambient šole, kar je poleg splošnih informacij o študiju kar pomembno. Poleg tega ne bi bilo skrbi zaradi tehničnih težav itd. Fakultete se ne glede na to trudijo, da bi nam ponudile pregledno predstavitev študijskih programov, kar večini uspe, tudi če so nekatere zadeve pomanjkljivo predstavljene. Študij fizioterapije mi zagotavlja veliko verjetnost zaposlitve. Rada bi se zaposlila v zdravstvenem domu oz. v bolnišnici v Mariboru ali v domačem kraju. Razmišljala sem tudi o zaposlitvi v tujini, nekega dne pa bi svoje delo rada opravljala samostojno. Menim, da je naloga današnje mladine, da s svojim znanjem podpiramo domače okolje in prispevamo ideje k nadaljnjemu razvoju domačih krajev, saj je prihodnost v naših rokah.«
Jure Šimonka, dijak Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer
»Študiral bom na Akademiji za radio, gledališče, film in televizijo (AGRFT) smer gledališka igra, če bom opravil sprejemne izpite. Če pa pri teh ne bom uspešen, se bom vpisal na filozofsko fakulteto smer zgodovina in slovenistika. Za študij gledališke igre sem se odločil, ker me igranje in na splošno gledališče že od malih let navdušuje in intrigira. Sčasoma je postalo to moja življenjska strast in bil bi presrečen, če bi se lahko s tem preživljal. Po končanem študiju bi se seveda najraje zaposlil v ljubljanski Drami ter vzajemno čim več ustvarjal v tujini. Informativnih dnevov se bom udeležil na AGRFT ter na Filozofski fakulteti UL. Vsi informativni dnevi bodo, na žalost, potekali na daljavo, vendar v tem ne vidim posebnega problema. 'Zoomanje' postaja in je postalo naša nova realnost, na katero se bomo prej ali slej morali navaditi. Mislim, da bodo fakultete storile vse, da bodo informativni dnevi, kolikor je mogoče, kakovostni. Kasneje v življenju, ko si bom ustvarjal družino, se nameravam vrniti v domačo regijo. Sploh ker se želim zaposliti v umetnosti, se mi zdi izrednega pomena prenesti to znanje v kraje, ki so bolj oddaljeni od središča Slovenije in na žalost niso tako kulturno aktualni in aktivni. Na žalost je vrhunska umetnost v Sloveniji izredno centralizirana, kar odročnim regijam na neki način onemogoča oziroma izredno otežuje kulturno udejstvovanje na visoki ravni.«
Povprašali smo tudi dva osnovnošolca, katere šole bosta virtualno obiskala, kaj bo pretehtalo pri odločitvi in kje nameravata nadaljevati izobraževanje.
Sara Sofia Kosednar, Nuskova:
»Ogledala si bom predstavitev Gimnazije Murska Sobota in Ekonomske šole Murska Sobota. Ker še ne vem, kaj želim postati po poklicu, sem se odločila, da se vpišem v program gimnazija. Skoraj sem že odločena, da bom postala dijakinja ekonomske gimnazije, saj sem govorila z veliko dijaki, ki se tam šolajo in so zelo zadovoljni. Dokončno odločitev za vpis pa bom sprejela po ogledu predstavitev šol.«
Nejc Mencigar, Sveti Jurij:
»Spoznati želim predvsem program splošne gimnazije. Najbolj se nagibam, da bi se vpisal v Gimnazijo Murska Sobota, ker mi je tudi najbližje, udeležil pa se bom še informativnega dne Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer. Kljub temu da po končani gimnaziji ne bom imel nobene konkretne izobrazbe, se za to odločam zaradi splošne mature, ker želim kasneje študirati arhitekturo.«