Vsako leto ga praznujemo v spomin na dan, ko so bili razglašeni rezultati plebiscita o samostojni Sloveniji, ki je bil 23. decembra 1990. Na njem je glasovalo 93,2 odstotka vseh volilnih upravičencev, od tega se jih je 95 odstotkov (88,5 odstotka vseh volilnih upravičencev) izreklo za samostojnost, rezultate pa so razglasili tri dni kasneje. Predsednik državnega zbora Dejan Židan meni, da je december za Slovenijo poseben mesec, saj so se, kot pravi, v tem mesecu leta 1990 zgodile spremembe, ki so omogočile evolucijski prehod iz enopartijskega sistema v demokracijo. Sam ob tem poudarja še pomen enotnosti. »V naši zgodovini se je pokazalo, da ko smo kot narod enotni in damo na stran tisto, kar nas ločuje, zmagujemo. Tega bi se tudi danes morali zavedati, saj imamo tudi zdaj veliko težav, ki jih moramo premagati.«
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Med temi je po Židanovem mnenju najpomembnejša okoljsko-podnebna kriza. »Zemlja, morje in zrak se segrevajo, če ne bomo odločno ukrepali, se bodo po oceni znanstvenikov povprečne temperature dvignile tudi do pet stopinj Celzija, zaradi česar bo življenje na zemlji postalo neznosno, prvi pa bodo negativne posledice občutili bolni.« Zaradi tega Židan poudarja tudi potrebo po ureditvi področja pomoči starejšim ljudem. »Približno 120 tisoč starejših ljudi potrebuje pomoč, mi pa v tem trenutku nimamo vzpostavljenega ustreznega solidarnostnega sistema.« Kot primer enotnega delovanja v zadnjih letih Židan omenja dogodek iz decembra leta 2017, ko je generalna skupščina Združenih narodov potrdila slovenski predlog in 20. maj razglasila za svetovni dan čebel. »Majhna država Slovenija je prepričala svetovne velesile, da gre za pomemben dan, s katerim opozarjamo tudi na klimatske spremembe na svetovni ravni. Tudi v tem primeru je bila pomembna enotnost, zato tisti, ki nas skušajo razdvajati, delajo globoko proti interesom naroda.«
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša prav tako poudarja pomen enotnosti. »Slovenci smo takrat pokazali veliko enotnost, tako smo tudi prišli do svoje države, po skoraj 30 letih pa opažamo, da te enotnosti ni več toliko, zato bi morali vložiti precej truda v to, da jo obnovimo, saj bomo lahko enotni največ prispevali za našo državo.«
Po mnenju vodje poslanske skupine NSi Jožefa Horvata smo v slabih treh desetletjih veliko dosegli, a marsikaj tudi spregledali. »Politika novih obrazov se je v zadnjih letih dokončno izrodila in pokazala lastno nekompetentnost. Takšna politika ima samo en cilj: obdržati se na oblasti. Tudi za ceno novih delitev naroda in z zavračanjem sodelovanja. Zato Slovenija stagnira. Odsotnost nujne modernizacije podsistemov, od zdravstva do pokojninskega sistema, sociale in izobraževanja, ter zgolj kozmetični popravki zakonodaje so prinesli nove krivice na omenjenih področjih, med drugim tudi dejstvo, da se v Sloveniji ne izplača delati. Dokler se vsaj malo plebiscitarnega duha in duha Demosovega voditeljstva ne povrne v Slovenijo, bomo stagnirali in imeli vedno več krivic na najbolj ključnih področjih družbe.«