Predsednik DeSUS Karl Erjavec je soglasje h kandidaturi umaknil do vzpostavitve pogojev za normalno delo vseh poslancev, je navedeno v dokumentu, ki je objavljen na spletni strani državnega zbora. Izredne seje državnega zbora, na kateri bi odločali o konstruktivni nezaupnici, tako ne bo. Predvidena je bila za sredo. Pravkar poteka tudi neformalni posvet predstavnikov poslanskih skupin, kako naprej.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
Erjavec je že v ponedeljek pojasnil, da zaradi okužb z novim koronavirusom med poslanci in zaradi samoizolacije nekaterih poslancev razmišlja o umiku soglasja h kandidaturi za predsednika vlade. Poslovnik DZ namreč ne omogoča tajnega glasovanja na daljavo. Spomnil je, da bo tako 46 glasov za uspeh nezaupnice zelo težko doseči. V ponedeljek je napovedal, da se bo o tej možnosti posvetoval s pravnimi strokovnjaki, zjutraj se je posvetoval tudi z vodji strank KUL.
Po poslovniku DZ in ustavi mora po vloženi nezaupnici DZ volitve novega predsednika vlade izpeljati v sedmih dneh. 42 poslancev iz vrst LMŠ, SD, Levice, SAB in DeSUS so predlog vložili v petek, kar pomeni, da je bil skrajni rok za sejo ta petek.
Postopek konstruktivne nezaupnice je tako končan. Morebitni nov predlog bodo morali ponovno vložiti, vključno s podpisi poslancev, je poudaril predsednik DZ Igor Zorčič.