Očetova šola violine
Erni, kot so ga klicali in ga kličejo še danes, je obiskoval osnovno šolo v Puconcih. »Puconski ravnatelj je po vojni iz beltinskega gradu odpeljal klavir in jaz, ki me je oče že malo učil igrati violino, sem bil prvi pri tem klavirju. Poskusim tako, z enim prstom, zaigrati neko domačo, pa mi reče ravnatelj: 'Ti pa boš moral iti glasbo študirat.'« (smeh) Drugače se Ernest dobro spominja tudi očetove šole violine, saj jih je, kot pravi, ko je narobe prijel, z lokom »dobil« po prstih.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Z blagovno zamenjavo je Ernest postal ponosen lastnik klavirske harmonike, ki si jo je želel bolj kot violine, a je takoj naletel na nov problem – nikogar ni bilo, da bi ga naučil igrati. »Glasbene šole še ni bilo, nekaj zasebnih učiteljev je bilo v Murski Soboti, tako sem se hodil učit k Heleni Flegar. Privezal sem harmoniko na kolo in se odpeljal v Mursko Soboto. Starša pa pouka nista plačala z denarjem, ampak v naturi (smeh) – mama ji je peljala moko, piščance in podobno.«
V številnih zasedbah
Ernest Lukač je tisti, ki je v Murski Soboti ustanovil big band in ga vodil 32 let, a to, ko je že imel glasbeno izobrazbo in je že delal na Glasbeni šoli Murska Sobota.
Prej je mlad skoraj samouk, ki je pridobil glasbeno izobrazbo pri zasebnih učiteljih, igral v več zasedbah. Ena od takih je bila zasedba brez imena, ki je obstajala 23 let in bila hišni bend soboške Zvezde. »Bil pa sem tudi v bendu, ki je igral v Faflekovi kavarni, saj je njihov hišni band – Miška Baranja in fantje, ki so igrali z njim – šel čez poletje vedno igrat na Bled.«
Še danes vsak dan igra
Poučevanja, pravi, ne pogreša, prav tako ne klavirja, saj ga še danes vsak dan igra.
»Grem v glasbeno šolo in najmanj dve uri vadim, vsako dopoldne. Zakaj? Zase. V glasbeni šoli zato, ker imajo dva koncertna klavirja, doma imam sicer dva, a pianina, in klavir lepše zveni (smeh). Prej sem igral s pomočjo not, ker ni bilo časa, da bi memoriral, zdaj pa se učim na pamet, ker imam čas. In vsak dan igram drugi klavir, da ju preveč ne 'razštimam'«, se zasmeji.
Več pa jutri v tiskani izdaji Vestnika.