Pred več kot stoletjem je to bila le sejemska prireditev, danes pa Ferencovo senje vključuje še kulturni in zabavni program. Nekoč je sejem bil na dan, ko goduje Franc, danes pa ga pripravijo v nedeljo v tistem tednu, ko goduje. Organizator dogodka je občina Turnišče ob sodelovanju Kulturnega društva Štefan Raj Turnišče.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Nastopajoči so bili iz Slovenije in Hrvaške, ki so zapeli in zaplesali slovenske, hrvaške, madžarske in ameriške ljudske pesmi in plese. Skupine so se v povorki sprehodile skozi središča vasi na prireditveni prostor. Najbolj od daleč so v Turnišče prišli člani Kulturno-umetniškega društva Sandor Petöfi iz Laslova pri Osijeku na Hrvaškem. Na ameriško country glasbo so zaplesale članice plesne skupine Bizonke iz Litije. Nastopil je tudi pihalni orkester iz Mežice.
Z ljudskimi plesi iz Prekmurja so se predstavile folklorne skupine: KD Štefan Raj Turnišče, KD Miško Kranjec Velika Polana in KUD Goričko Gornjih Petrovci. Štajerske ljudske plese pa so zaplesali člani folklorne skupine Klasje KUD Štefan Romih iz Črešnjevca pri Slovenski Bistrici. Kako so nekoč turniški čevljarji izdelovali čevlje so prikazali člani Kolesarskega kluba Varaški šujstri iz Turnišča.
Sejemska prireditev Ferencovo senje se v zgodovinskih virih omenja že leta 1896. Oblasti prejšnje države so ga sicer leta 1952 ukinile, organizirajo pa ga spet od osamosvojitve Slovenije. Pred stoletjem so na sejmu ponujali predvsem zimsko obutev in oblačila ter kmečko orodje in pridelke.