Kmetijska ministrica Irena Šinko je po ogledu pomurske regije izpostavila, da je škoda na poljih in trajnih nasadih res velika, obenem pa povedala, da se tiste pridelke, ki so v skladu z zakonom o odpravi posledic naravnih nesreč zavarovaljivi, ne ocenjuje in zato na podlagi tega niti ni možna kakršna koli pomoč. "Lahko pa povem, da se v okviru delovne skupine pri predsedniku vlade pogovarjamo o tem, da bi prišlo do spremembe zakona, in sicer v smeri, da bi takšne škode v določenih primerih tudi ocenjevali in bi tako lahko bila dana pomoč."
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Ministrica si je v družbi Boruta Cvetkoviča in Gorazda Kovačiča, direktorja oziroma tehnologa Radgonskih goric, župana Občine Apače Andreja Steyerja, predsednika Društva vinogradnikov Radgonsko-kapelskih goric Milana Kolariča, Danila Steyerja iz Hiše dišečega traminca Steyer ter ostalih gostov ogledala del vinogradov Radgonskih goric in povedala, da je slika res žalostna. Približno dve tretjini od skupno 500 hektarjev vinogradov, ki jih Radgonske gorice obdelujejo, je uničenih med 50 in 100 odstotki, dejansko pa ni hektarja, kjer neurje ne bi povzročilo škodo. "Poškodovan je tudi les in vprašanje je, kdaj se bodo trte obnovile," tako Šinkova.
Na vprašanje, kakšne so možnosti za pomoč vinskemu sektorju, je ministrica izpostavila dve stvari, prva je podaljšanje roka za obnovo trajnih nasadov, tako bi se lahko tudi tam, kjer so vinogradi že stari, lotili te obnove v naslednjih letih, druga stvar, ki so jo izrazili tudi prisotni vinogradniki, pa je dokup grozdja oziroma pridelka, da bi imeli potem kontinuirano pridelavo. "To je mogoče, vendar se moramo dogovarjati o kakovosti. Seveda pa se pojavlja velik problem v Sloveniji, saj se neurja pojavljajo iz dneva v dan in vsak dan klesti po drugi regiji," je še povedala ministrica.
Vinogradniki sicer po srečanju z ministrico niso prida boljše volje. "Težko govorimo o škodi v evrih. Počasi namreč lahko že govorimo o izgubi tržišča, kar je ena plat, druga plat pa je, da nimamo dostopa do grozdja. Groba ocena bi zato trenutno bila od enega milijona evrov do dveh, na dolgi rok pa je ta številka lahko še večja," je povedal Cvetkovič. Dodal je, da bi bila ena od možnih pomoči tudi razširitev regije oziroma možnost dokupa grozdja izven vinorodnega okoliša Štajerska ter nato prodaja pod lastno blagovno znamko.
"Zavedamo se, da je vinska trta trajnica in se bo škoda čutila še nekaj let. Trta je namreč sedaj v šoku, glede na fiziologijo trte, ki jo poznamo, pa si letos ne bo opomogla. Posledice se bodo poznale še vsaj naslednje leto, v kolikor pa pride spet kaj hujšega, pa morda še leta 2026," je pojasnil Kovačič in dodal, da rešitve v tem trenutku pravzaprav ni.