Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije je v sodelovanju s Krajinskim parkom Goričko pripravilo nočni izlet z opazovanjem in prisluškovanjem sov po hribih v Bokračih. Skupaj z ljubitelji ptic so spoznavali in predvsem prisluhnili petju nočnih ptic, najbolj so poskušali najti velikega skovika, ki je v slovenskem in evropskem merilu redek, a značilen za to območje.
Nočno raziskovanje, katerega se je udeležilo približno 30 radovednežev, je potekalo v okviru projekta Gorička krajina, ki je začel teči decembra 2017, iztekel pa se bo konec novembra 2021. Vodilni partner projekta je JZ KPG, partnerja v projektu sta DOPPS in Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije. Glavni cilja projekta sta izboljšanje pogojev za velikega skovika in hribskega škrjanca, posredno tudi za druge ptice, za tri vrste metuljev in dve vrsti hroščev, in ozaveščanje ljudi z različnimi aktivnostmi.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Dvakratni bis za zasedbo Silence v Murski Soboti
Tako kot decembra 2022 v Lendavi je tudi v Gledališču Park v Murski Soboti na tokratnem koncertu skupine Silence dvakrat zahtevalo dodatek. In ga tudi dobilo.
Kot je povedal Željko Šalamun iz DOPPS, v Sloveniji poznamo 10, na Goričkem pa šest vrst sov, med katerimi so štiri takšne, katerim grozi, da bodo iz naših krajev izginile. To so pegasta sova, čuk, velika uharica in veliki skovik. Sta pa pri nas bolj razširjeni mala uharica in lesna sova.
Veliki skovik je značilen po vitki pokončni postavi z ušesnimi čopi, ki jih dvigne, kadar je razburjen. »To je najmanjša gorička sova in edina selivka med našimi desetimi vrstami, saj se vsako jesen odseli v Afriko,« opiše Šalamun. Od tam se konec aprila vrne nazaj na območja gnezdišč. Seli se izključno zaradi hrane, saj se skoraj izključno prehranjuje z žuželkami, kot so kobilice, bramorji in murni.
Pri nas ga pogosto zamenjujemo s čukom, k temu je pripomogel Fran Erjavec, ki je skovika v knjigi Domače in tuje žival v podobah pomotoma z njim zamenjal. Ker so literaturo iz leta 1870 dobro sprejeli, se je do prijelo tudi »novo« ime. Kot še razloži ornitolog, je veliki skovik teritorialna vrsta sove, saj samci spomladi z oglašanjem označujejo svoje območje in s tem privabljajo samice ter hkrati odvračajo druge samce.
Ker te sove gnezdijo predvsem na prisojnih neobdelanih površinah, v drevesnih duplih ali luknjah na stavbah in gnezdilnicah, so se udeleženci odpravili do bližnje gnezdilne niše, od tam pa nazaj do vaške kapele, kjer se jim je nasmehnila sreča. Oglasila se je sova - in to veliki skovik. Nekateri udeleženci so ga ujeli tudi skozi objektiv nočnih daljnogledov. Proti koncu srečanja se je s tožečim glasom oglasila še lesna sova.