Tradicionalna prireditev je potekala na grajskem dvorišču v Beltincih, kjer so se zbrali sokolarji iz celotne Slovenije, iz sosednjih držav, Avstrije, Hrvaške in Italije, ter iz Nizozemske. Pozdravila jih je predsednica Slovenske zveze za sokolarstvo in zaščito ptic ujed Vilma Alina Bezenšek. Vesela je bila, da so se sokolarji udeležili odprtja lova, da so se zbrali tudi ostali obiskovalci in spoznavali ter si ogledali ptice ujede.
Zbrane je nagovoril tudi beltinski župan Marko Virag. Zahvalil se je Sokolarskemu društvu Pomurja in sokolarjem, ki vsako leto pri njih prikažejo trdno in trajno vez med človekom in živaljo oziroma med človekom in naravo. Poudaril je, da so v občini ponosni na ta tradicionalni dogodek, obenem pa znani po tem, da oživljajo in živijo kulturno dediščino ter običaje.
Lov s sokoli v Pomurju je odprl predsednik Sokolarskega društva Pomurje in vodja lovišča s posebnim namenom Fazan Beltinci Dragan Zemljič. "Zbrala se je pisana paleta ptic ujed, med njimi so nekatere le za demonstracijo in ne bodo sodelovale na lovu," je dejal uvodoma. Nato je predstavil ptice ujede, ki so bile prisotne, in opisal nekaj njihovih značilnosti.
Sokolarji so s seboj prinesli sokole selce, stepskega sokola, več vrst kraguljev, tudi belega, ter planinske orle.
Za kragulje je značilno, da krožijo in poskušajo ujeti plen, sokolarji pa jih na lov spuščajo iz roke. Zemljič je navedel, da veljajo za umirjene ptice, lovijo pa od jerebic do zajcev. Največje ptice so bili planinski orli, njihovi pleni pa so zajci, srnjad in lisice. Obiskovalci so lahko videli tudi bele kragulje, ki so sicer značilni za bolj severna področja, ter stepskega sokola, ki je najbolj razširjen v ravninskih predelih stepe. Prisotni so bili tudi sokoli selci, za katere je predsednik dejal, da so bili nekaj časa zaradi uporabe pesticidov ogrožena vrsta, sicer pa veljajo za tradicionalno sokolarsko ptico.
"Sokolarjem želim uspešne in dobre lete, ter da bodo imeli zvečer ptice na rokavicah," je še povedal pred odprtjem lova s sokoli.
Sokolarstvo in sokolarjenje je bilo letos vpisano v register nesnovne kulturne dediščine. Kot se glasi opis, sokolarstvo obsega znanje o gojitvi ptic ujed in njihovem urjenju v lovu v njihovem naravnem okolju. Sokolarji s svojimi pticami vzpostavijo močno vez in se zavežejo k njihovi gojitvi, šolanju in vseživljenjski oskrbi. Nosilec je Slovenska zveza za sokolarstvo in zaščito ptic ujed.
V kulturnem programu v Beltincih so nastopili Križevski rogisti in Ženska vokalna skupina Kulturnega društva Lipa. V spremljevalnem delu je sodelovalo Vinogradniško društvo Beltinci, obiskovalci pa so se lahko okrepčali s fazanjo juho.