Minuli petek je v Prosenjakovcih potekal 26. občinski praznik Občine Moravske Toplice s podelitvijo najvišjih občinskih priznanj, obenem pa še otvoritev prenovljene Dvojezične osnovne šole Prosenjakovci ob 40-letnici njenega delovanja. Za bogat in pester kulturni program so poskrbeli učenci in zaposleni DOŠ Prosenjakovci, slavnostni govornik pa je bil poslanec madžarske narodne skupnosti in predsednik Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti Ferenc Horvath, ki je skupaj z vodstvom občine in šole ter z nekdanjim državnim sekretarjem Mitjem Slavincem odigral pomembno vlogo pri projektu prenove prosenjakovske šole.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuObletnica Kluba prekmurskih študentov bo izvedena v okrnjeni obliki
Klub prekmurskih študentov je zaradi tehničnih zapletov odpovedal glasbeni del slovesnosti ob 90-letnici delovanja.
Horvath poudaril pomen sodelovanja, častna občanka Jožica Celec
Kot je dejal Horvath, ki je bil tudi prejemnik županovega priznanja, so pred nami zahtevni časi, ki bodo zahtevali, da regijo na različnih ravneh državne in lokalne politike zastopajo posamezniki, ki vidijo širše. "Brez sodelovanja in povezovanja, ne glede na politične barve, ni uspeha, ni napredka in ni razvoja Prekmurja," je poudaril narodnostni poslanec.
Častna občanka Občine Moravske Toplice je letos postala Jožica Celec iz Ratkovec, in sicer za prispevek k ohranjanju medičarstva in kulturne dediščine ter za prepoznavnost kraja, občine Moravske Toplice in širše. Prejemnica laskavega priznanja je bila hvaležna za pozornost in ob prejemu priznanja dejala, da jo najbolj veseli pomoč družine in izrazila željo, da bo tako tudi v bodoče.
Jožica Celec je leta 1995 v Ratkovcih odprla svojo delavnico in postala uspešna in ustvarjalna medičarka in lectarka. S svojim delom ohranja staro rokodelsko obrt in kulturno dediščino. S posamezniki podobnih obrti nastopa na trgu in ustvarja skupne projekte. Eden takšnih projektov je »Sladka pot« - ena najbolj prepoznavnih poti. Skupaj s sinom prireja ustvarjalne delavnice, predstavitve obrti in degustacije, z drugimi ponudniki pa se je izkazala tudi na prireditvah ob slovenskem predsedovanju Svetu Evropske unije.
Kdo so preostali občinski nagrajenci?
Priznanja so prejeli:
Julijana Puhan iz Motvarjevec za razvoj turizma v vasi Motvarjevci in za obogatitev svojih ponudb – predvsem prekmurske in madžarske kulinarike - domačim in tujim gostom.
Vlado Vučkič iz Sela za raznoliko in uspešno delo v krajevni skupnosti in nogometu ter za pozitiven doprinos v družbi.
Nogometni klub Čarda iz Martjanec ob 50-letnici kluba za promocijo nogometnega športa, prijateljskih vezi z društvi in nogometni klubi ter za uspešno delo z mladimi selekcijami.
Nagrado Občine Moravske Toplice je prejel Janez Škalič iz Sela za zasaditev belih murv, promocijo le-teh pri mladih ljudeh in za vzgojo gosenic sviloprejk, veliko zahvalno listino pa Geza Grabar iz Tešanovec za dolgoletno požrtvovalno delo na področju gasilstva, novinarstva in športa.
Glavač se je poklonil poslancema, akademiku, ravnateljici in zlatim maturantom
Županova priznanja so si prislužili Ferenc Horvath za podporo pomembnim projektom v občini Moravske Toplice, posebno na dvojezičnem območju občine, akademik Mitja Slavinec za podporo pomembnim projektom v občini Moravske Toplice in za dolgoletno sodelovanje (kot predsednik uprave PIF) pri podeljevanju štipendij Občine Moravske Toplice, Jožefa Herman, nekdanja dolgoletna ravnateljica DOŠ Prosenjakovci za dolgoletno uspešno vodenje DOŠ Prosenjakovci in dobro sodelovanje z občino, poslanec Jožef Horvat, ravno tako za podporo pomembnim projektom v občini, in zlati maturanti Ajda Kuhar, Mišel Novak ter Larisa Puhan, ki so si poleg priznanja prislužili tudi bon v vrednosti 200 evrov.
Priznanje župana je ob 25-letnici delovanja prejelo tudi javno komunalno podjetje Čista narava, toda že nekaj dni prej na slavnostni prireditvi. Nagradili so tudi najlepše urejene kraje v občini, in sicer so najlepši med najmanjšimi kraji postali Ratkovci, najlepši med srednjimi kraji Mlajtinci in najlepša vas med večjimi kraji Bogojina. Vsak kraj je poleg priznanja prejel tudi bon v vrednosti 500 evrov.
V svojem govoru je župan Alojz Glavač spomnil na uspešno izvedeno prenovo šole in za drugo leto napovedal še urejanje okolice. Pri tem je poudaril pomen majhnih obmejnih krajev, ki so mnogokrat pozabljeni. "Če to kar gradimo in puščamo za nami, ne bo imel nihče uporabljati, bo vse to zastonj, zato negujmo svoje korenine, živimo v medgeneracijskih družinah, pomagajmo si, imejmo otroke in imejmo se radi," je posredno opozoril na slabo demografsko sliko in zaželel vse dobro Prosenjakovcem, šoli in občini, ki jo vodi že tretji mandat.
Govorov veliko, od poslanca do nekdanjega župana
V nadaljevanju je spregovoril Stanko Baloh, direktor vladnega urada za narodnosti, ki je izrazil navdušenje nad tukajšnjimi kraji in mladim položil na dušo, da naj se, ko odidejo v svet, vračajo nazaj. Pred mikrofon je stopil tudi poslanec Damijan Zrim, ki je pohvalil delo župana in njegove ekipe ter izrazil podporo za nadaljevanje dobrega dela tudi v prihodnje, izbrane besede vodstvu občine pa je namenil tudi Jožef Škalič, župan občine Kuzma in predsedujoči Svetu pomurske razvojne regije.
Nekaj besed sta ob koncu spregovorila še nekdanji župan moravskotopliške občine Franc Cipot, ki je spomnil, da mineva ravno 60 let odkar je termalna voda v Moravskih Toplicah pridobila certifikat o primernosti uporabe za zdravilne namene, in občinski svetnik Tomaž Gregorec, ki je poudaril vlogo občinskega sveta pri investicijah v občini.