Pred devetimi desetletji je čebelarje iz Občine Grad v društvo povezal Branko Lukman, ki je že v takratnih časih začel učiti na AŽ panjih, ki so še danes najbolj primerni za pridobivanje medu. Čebelarska družina Gornja Lendava, kakor se je takrat vas Grad imenovala, je imela ob ustanovitvi 8 članov, skozi leta je članstvo nihalo. Društvo je povezovalo člane iz takratne Gornje Lendave še člane iz Vidonec, Krplivnika, Spodnjih in Gornjih Slaveč, Kuzme, Doliča, Matjaševec, Trdkove, Martinja in Boreče. Že leta 1980 je bil pri Osnovni šoli Grad ustanovljen čebelarski krožek, dve leti kasneje je bil postavljen čebelnjak s tremi panji. Prva in dolgoletna mentorica čebelarskega krožka je bila Anica Kuzmič, kasneje so krožek vodili še Alojz Sukič, Ludvik Kočar in Janko Rožman.
Leta 2009, ko je društvo praznovalo 75 let delovanja, je razvilo prvi društveni prapor, danes pa je društvo vključeno v Čebelarsko zvezo društev (ČZD) Pomurja in Čebelarsko zvezo Slovenije (ČZS).
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
Društvo so v devetdesetih letih vodili Branko Lukman, Nikolaj Bačič, Ernest Šparaš, Edmund Recek, Alojz Kočar, Emil Kuzmič, Alojz Sukič, Ludvik Kočar, Jože Cör, v zadnjem obdobju pa to funkcijo opravlja Anica Kosednar. "Naših 90 let je prepletenih z zgodbami trdega dela, vztrajnosti in predanosti. Vsak naš član in čebelar je prispeval k temu, da smo tu, kjer smo. Soočali smo se z mnogimi izzivi, a vedno smo našli moč in modrost za premostitev težav in nadaljevanje začrtane poti," je ob obletnici, ki so jo pripravili ob jubileju, povedala aktualna predsednica društva. Ta je iz rok podpredsednika ČZS Janeza Venclja prevzela odlikovanje Antona Janše I. stopnje, ki ga je društvo prejelo za 90 let delovanja. Prav tako je Kosednarjeva prevzela priznanje, ki ga je društvu ob obletnici podelila občina Grad z željo, da še naprej nadaljujejo to pot.
Ob robu slovesnosti, na kateri je zbrane nagovoril še predsednik ČZD Pomurje Štefan Šemen, pa domači župnik Aljaž Baša, so bile podeljene tudi tri zahvale. Prvo je prejela Občina Grad na čelu z županjo Cvetko Ficko za vsakoletno pomoč društvu. Drugo zahvalo je prejel dolgoletni član društva Alojz Sukič, ki je zaslužen za ohranjanje čebelarstva pri Gradu, za mnogotero promocijo čebeljih izdelkov na stojnicah in doma ter za nekajletno vodenje društva. Tretjo zahvalo je prejela prva in dolgoletna mentorica čebelarskega krožka na graški osnovni šoli Anica Kuzmič, ki nikoli ni bila čebelarka, vendar pa je prevzela pomembno nalogo vodenja čebelarskega krožka. Kuzmičeva je tega odlično vodila, učence pa pripravljala na tekmovanja in jim nesebično predajala znanje o čebelah.
Slovesnost ob jubileju društva, ki je potekala v prostorih gasilskega doma Grad, sta z glasbenim vložkom in zanimivimi dejstvi o čebelah in čebelarstvu popestrili Eva in Lucija.