Fotografije so iz zasebne zbirke zbiratelja iz vasi Tiborja Gala, organizator razstave pa je Kulturo društvo Hetes iz Genterovcev. Čeprav so vaščani pred pol stoletja in več živeli skromno, pa so se ob porokah znali poveseliti, stopiti skupaj in pripraviti zabavo z dobrimi jedmi, je povedala predsednica Kulturnega društva Hetes Genterovci Betina Gerebic, ki je tudi odprla razstavo.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
Tibor Gal je povedal, da je iz zbirke za razstavo izbral 124 fotografij, ki so nastale v različnih obdobjih prejšnjega stoletja. V privih obdobjih so te nastale izpod rok poklicnih fotografov, v zadnjem obdobju pa je tudi nekaj, ki so jih naredili amaterski fotografi.
Takrat so poroke trajale dva dni in dogodek je res domačim, sosedom in sorodnikom veliko pomenil ter tudi ostal ljudem v prijetnem spominu. Zadnja taka poroka z vsemi tradicionalnimi elementi je bila na domačiji v Genterovcih leta 1991, v vaškem domu pa leta 2003. Ti elementi so vključevali dogajanje od pozvačina, ki je vabil na gostijo, do priprave peciva in drugih jedi, pa do same poroke in veseljačenje na njej.
V prekmurskih vaseh, kjer živi madžarska manjšina, imajo kar nekaj zbirateljev, kot je Tibor Gal, ki imajo v svoji zbirki veliko fotografij, ki pričajo o življenju ljudi nekoč, je povedal direktor Zavoda za kulturo madžarske narodnosti Lendava Mihael Šooš.
S pomočjo fotografij tudi mlajše generacije spoznavajo tradicijo, običaje, način oblačenja, delo in družabno življenje nekoč. Pomembno pa je, da si ob starih fotografijah, ki jih imamo doma, zapisujemo, kdo je na njih in kdaj je nastala, ker čez nekaj desetletij mogoče tega več nihče ne bo vedel.