Prekmursko društvo general Maister Murska Sobota je v sodelovanju z Mestno občino Murska Sobota in Koordinacijo domoljubnih in veteranskih organizacij Pomurja v Murski Soboti na ploščadi pri Fontani treh rek organiziral regijsko slovesnost ob državnem prazniku, dnevu priključitve Prekmurja in združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Slavnostni govornik je bil predsednik prekmurskega društva general Maister Murska Sobota Marjan Farič, ki je izpostavil pomen združitve prekmurskih Slovencev z matico. Kot je poudaril, je bila združitev posledica spoznanja, da tod prebivajo Slovenci in da je združitev teh v celoto zgodovinsko pravična in utemeljena. "Pri tem se je prav glede utemeljenosti treba ozreti v nepretrgan in celovit lok prekmurske in slovenske zgodovine, v njene trenutke vse od časa reformacije, v čas 18. stoletja, v čas prekmurskega pastorja Štefana Küzmiča. Treba se je ozreti v čas 1. svetovne vojne, v čas generala Maistra, v obdobje narodno-osvobodilnega boja in ne nazadnje v obdobje pred 33. leti, ko je slovenski narod izbojeval svojo neodvisno in samostojno državo."
Letošnje leto, ko zaznamujemo 150. obletnico rojstva generala Maistra in 90. obletnico njegove smrti, je Vlada Republike Slovenije imenovala za Maistrovo leto. Maister pri svojih domoljubnih dejanjih ni ostal sam, je še spomnil Farič, svoje napore je združil s prizadevanjem pomurskih domoljubov, katoliških duhovnikov, ki so kot narodni buditelji po 1. svetovni vojni bistveno prispevali k ohranjanju in krepitvi slovenske nacionalne zavesti na ozemlju Prekmurja, zato so na združitev vplivali zlasti naši domači ljudje, razumniki z obeh bregov Mure.
Zbrane je nagovoril tudi župan Mestne občine Murska Sobota Damjan Anželj, ki je nato skupaj s Faričem k spomeniku, posvečenemu 100-letnici priključitve Prekmurja in združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, položil tudi spominski venec, dogodek pa so z recitacijami in pesmimi dopolnili še učenci Osnovne šole Fokovci ter prekmurska glasbenica Julija Fajhtinger, ki je premierno predstavila uglasbeno pesem Maistrovih poezij.