V Veržeju so lastnici mlina Karmen Babič priskočili na pomoč domačini, prijatelji in tudi ljudje od drugod. Povedala nam je, da so začeli okolico znova urejati že v minulih dneh, ko je voda odtekla, dela pa je še kar nekaj. "Danes odstranjujemo pesek, ki ga je prinesla voda, saj ni prijetno za hoditi, ker že prihajajo tudi turisti, potem popravljamo ograje, brežino," je dejala hvaležno, ker obstajajo ljudje, na katere se lahko vedno zanese.
Babičeva je od petka, ko so Slovenijo zajele poplave, in do torka dan in noč preživela ob Muri. "Prvič sem šla domov spat v torek zvečer, prej so do mene prihajali s čolnom, sem se pa kljub temu počutila varno, saj sem bila v zidanem delu," je dejala. Mlin se je uspel ubraniti narasle vode, brez pomoči njene "verženske konjenice", kot pravi ekipi, ki ji je vedno na razpolago, pa to ne bi uspelo. Opisala nam je tudi, kako se je vse skupaj odvijalo. V petek, ko je Mura začela hitro naraščati, je poklicala prijatelja, s katerim sta, ko se je dež nekoliko umiril, pričela z vleko kompleksa do obrežja. Med drugo rundo dela se je ozrla gor proti reki, zagledala plavajoče drevo, tako da sta s prijateljem odstopila, drevo pa je priplavalo pod mlinsko kolo in tega skupaj z obema čolnoma dvignilo in potisnilo do obrežja. "Šteje vsaka sekunda. Včasih mi kdo reče, pusti, saj bi lahko, voda ni problem, ampak tisto, kar Mura pobira. Ogromno je dreves v vodi, tako da še ni konec nevarnosti za mlin," je povedala.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
Nosilka mlinarske obrti je 31 let, od otroštva pa spremlja Muro in pravi, da sama tako visoke Mure, kot je bila v zadnjih poplavah, še ni videla. Mlin zaenkrat ne deluje, Babičeva pravi, da bo tako še nekaj časa, ker je treba vse razdreti, očistiti in posušiti. "V začetku ali sredini septembra bi se lahko začelo ponovno vrteti in mleti," je dodala.
Med tistimi, ki so se na dan solidarnosti, odločili priti na čistilno akcijo v Veržej so bili tudi pomurska poslanka Sara Žibrat, državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Dejan Židan, nekdanji novinar Uroš Lipušček ter pevec skupine Chateau Matjaž Ograjenšek, ki izvaja skladbo Mlinar na Muri. "Danes pomagam v Veržeju in pri Muri, ker veliko prostega časa preživim ob reki. Z Urošem in Matjažem imamo pomembno nalogo, da ponovno vzpostavimo privez za čolne, potem pa bomo poprijeli še za druga dela," je dejal Židan.
Med tistimi, ki so pomagali, je bila tudi Metka Lokar, ki sicer živi na Gorenjskem, ampak ima z družino hišo na Goričkem. Pravi, da so dela prost dan izkoristili za pomoč in poprijeli za delo. "Ko se pomaga, se pomaga, ko se žura, pa se žura. Mi smo Pomurje vzeli za svoje in se danes na povabilo prijatelja odločili priti in priskočiti na pomoč," je dejala.
Babičeva je bila vesela odziva, poudarila je tudi, da so bili pred dnevi v Veržeju tudi turisti in Švice in prišli vsak dan pomagat čistiti. Napovedala je še, da bo v prihodnje pripravila spust po Muri za vse, ki so pomagali pri odpravljanju posledic in tudi pri izvedbi nedavnih poletnih iger.
Kljub poplavam, ki so prizadele mlin, je bila vseskozi pokončna in trdoživa. "Babičeva sem, Mirčova hči in ne more biti drugače," se je odzvala. Dejala pa še, da mlin v Veržeju stoji 110 let in da ni prva ženska, ki je nosilka obrti. V preteklosti je bila namreč kot nosilka mlinarske dejavnosti vpisana babica Antonija Babič, dedek pa je bil mlinar.